- Шамар по некоректните в туризма
- Шамар по некоректните в туризма
- Шамар по некоректните в туризма
Кампания по обявяване на всички курортисти започват Бургаското поделение на Националната агенция по приходите, Комисията за защита на потребителите и Областната дирекция на МВР. Данъчни служители ще дежурят на Летище Бургас, където всички туроператори ще бъдат задължени да попълват бланка с броя на туристите, които посрещат, с колко автобуса и докъде ще бъдат извозени.
Така ще бъде избегнато укриването на реалния брой на почиващите и внасянето на нереални данъци и такси от хотелиерите, коментира Пенка Жекова от отдел „Контрол” в НАП-Бургас. Хората от НАП ще бъдат на аерогарата заедно с представители на полицията и Гранична полиция, което означава избягване на всички предпоставки за корупция и обявяване на нереален брой пристигащи летовници.
Директорът на Бургаската полиция Милен Димитров разказа, че през миналата година от туристическа такса във всички хотели в Слънчев бряг са внесени 1 400 000 лева. Според комисар Димитров, дори при 50% заетост на сегашната леглова база на комплекса, в Община Несебър на месец би трябвало да влизат поне по 10 000 000 лева.
Мария Инджова от Алианс по туризъм в Югоизточен регион коментира за Дарик, че идеята за събираемост на средствата е добра, но нейното изпълнение не е добре замислено. Тя припомни, че контролът върху туристическите такси се осъществява от отделите "Туристически-информационен" в общините. Според нея, голяма част от легловата база в Слънчев бряг не е вписана като такава, а като частни апартаменти.
Звуков файл 1: Пенка Жекова, отдел "Контрол" в НАП-Бургас
Звуков файл 2: Комисар Милен Димитров от ОДП на МВР
Звуков файл 3: Николай Стойков от КЗП-Бургас
Звуков файл 4: Мария Инджова от Алианс по туризъм в Югоизточна България