ГЕРБ - Бургас срещу БСП заради парите за Растеж и устойчиво развитие на регионите
ГЕРБ - Бургас срещу БСП заради парите за Растеж и устойчиво развитие на регионите / netinfo

Срамното разпределение на средствата по програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите" показа неприятната тенденция, за която многократно предупреждавахме. А именно, че проектите ще се оценят субективно и по безпринципен партиен признак. За съжаление това вече е факт. Това се пише в декларация на ПП ГЕРБ - Бургас разпространена по медиите. Според ГЕРБ депутатите от БСП в Бургас и политическият кабинет на Областна управа доказали, че нямат лоби и авторитет в изпълнителната власт на държавата. На тях не можело да се разчита за нищо, което касаело развитието на региона.

Анализът от програмата за растеж показвал, че измерено спрямо населението, финансирането е по 15 лв. на човек в общините на ГЕРБ, по 90 лв. на човек в тези на БСП и по 133 лв при ДПС. Статистиката била категорична - най-ощетени били жителите на населени места с кметове от ГЕРБ. Само Варна била изключение. "Както вече стана ясно за него държавата отпуска 51 млн. лв., а за Бургас едва 5 млн. лв. Ето тук трябваше да бъде ролята на бургаското БСП - да отстоява интересите на съгражданите си, така както са го направили колегите им от другия голям морски център. Варненската структура на БСП излъчи и силно представителство на ниво министри и зам.-министри, които очевидно работят за града си. Разпределените средства по тази програма е срамна страница за БСП-Бургас и удар по всички жители на областта", допълват от ГЕРБ.

Те продължават, че изключително цинично звучали обясненията от червената централа в Бургас, че за региона това било достатъчно и че можело да бъде и още по-лошо. От ГЕРБ напомнят още, че 5 от бургаските общини получиха държавно финансиране в размер на 0 лв., като 4 от тях се ръководели от кметове избрани с бюлетината на ГЕРБ. Парадоксът бил в това, че точно тези лишени от средства общини, били най-добре подготвени с най-висока проектна готовност.

Наказателната акция на БСП била очевидна и оправданията, че някога щяло да има втори тур на същата програма звучали абсурдно. Логиката на тази програма била проектите да се изпълняват до края на годината, освен това средствата вече били разпределени. От ГЕРБ смятат, че са и неадекватни твърденията, че с реновирането на пътната отсечка „с. Миролюбово - Каблешково - Ахелой" ще се отпуши трафика за Несебър. Това било актуален вариант преди правителството на ГЕРБ да доизгради АМ „Тракия".