Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ е измислила как да скрие шпионски софтуер дълбоко в харддискове, произвеждани от редица топ компании, включително Уестърн Диджитал, Сийгейт и Тошиба, предаде Ройтерс, като се позова на руски изследователи. Това е позволило на АНС да шпионира повечето компютри по света.
Програмата е една от няколкото западни операции за кибершпионаж, разкрити от базираната в Москва антивирусна лаборатория Касперски.
Касперски съобщи, че е открила в 30 държави персонални компютри, на които е била инсталирана една или повече шпионски програми. Най-много заразени компютри са били намерени в Иран, следван от Русия, Пакистан, Афганистан, Китай, Мали, Сирия, Йемен и Алжир.
На мушка били взети държавни и военни институции, телекомуникационни и енергийни компании, банки, ядрени изследователи, медии и ислямски активисти.
От Касперски отказаха да назоват публично страната, свързана с кибершпионската кампания. От руската лаборатория все пак посочиха, че тя е тясно свързана с вируса Стъкснет, използван от АНС за атака срещу ирански обект за обогатяване на уран.
Бивш служител на американската разузнавателна агенция признал пред Ройтерс, че анализът на Касперски е точен. Говорител на АНС отказа коментар по случая. От Касперски публикуваха вчера техническите детайли на своето изследване.
Това разкритие може да навреди допълнително на разузнавателния капацитет на АНС, който вече пострада сериозно, след като бившият сътрудник на агенцията Едуард Сноудън изложи на показ редица нейни програми за следене.
Източник: БТА