Подводница ще се гмурне в метановите езера на Титан
Подводница ще се гмурне в метановите езера на Титан / снимка: Guliver/Getty Images

Инженери от НАСА оповестиха за проект за разработване на подводница, която може да се гмурне в метановите морета на сатурновата луна Титан, съобщи сп. „Сианс е авнир”.

От 2004 г. космическият апарат „Касини” орбитира около планетата с пръстени Сатурн. Благодарение на изпратените от „Касини” снимки астрономи потвърдиха наличието на езера или морета от въглеводороди в близост до полюсите на най-голямата сатурнова луна Титан. Става въпрос за интригуваща среда, която специалистите мечтаят да изследват по-подробно.

Титан е единствената известна на учените луна с плътна атмосфера, в която са открити въглеводородни пари, съдържащи различни молекули. Тази атмосфера бе окачествена като „истински зоопарк от сложни вещества” от Скот Едингтън от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

Повърхността на Титан също е учудващо разнообразна - осеяна е с метанови и етанови езера, в които със смяната на сезона се появяват острови. Едно от най-големите въглеводородни морета на Титан - Кракен, е в центъра на проекта за разработване на подводница.

Морето Кракен достига дължина 1170 км, а най-голямата му дълбочина вероятно е 300 м. Съставено е от течни въглеводороди, главно метан и етан, чиято температура доближава минус 190 градуса Целзий. Следователно да се гмурне там подводница е безпрецедентно научно предизвикателство. Тя ще е с формата на подводните возила, които се срещат на нашата планета.

Ще се задвижва от топлинен генератор, който произвежда електричество, складирайки топлината, излъчена при разпадането на радиоактивни изотопи. Този генератор ще предпазва подводницата и електронните й устройства от замръзване в леденото море на Титан. Тя ще може да се движи със скорост 1 м/сек. Подводницата ще е оборудвана с много сензори и ще извършва изследвания по време на мисията си. Данните ще бъдат предавани с помощта на антена при ежедневните й излизания на повърхността.

Източник: БТА