Американският космически апарат "Нови хоризонти" предаде на Земята снимки от повърхността на Плутон и най-големия й спътник Харон. Изображенията бяха показани на пресконференция на НАСА, съобщиха световните агенции.

Снимките са направени непосредствено преди и по време на максималното сближаване на космическия апарат с планетата-джудже и нейната луна. На снимките от Плутон се вижда ледена планина с височина около 3500 метра и голямо пустинно пространство. Тя се намира недалеч от долната част на "сърцето" на Плутон.

Планината се е образувала в резултат на естествени геоложки процеси, които по всяка вероятност все още протичат на Плутон. Това учените са установили като са отчели възрастта на Слънчевата система (4,56 милиарда години) и тази на Плутон, а също липсата на кратери от удари наблизо. Освен това специалистите предполагат, че на нея се съдържа много воден лед. Съществуването на ледената планина говори за геоложка активност на повърхността на планетата-джудже, заяви Джон Спенсър, един от участниците в научния екип на "Нови хоризонти". Според американските учени тя се е образувала преди около 100 милиона години.

Нови хоризонти оцеля при близката среща с Плутон (ВИДЕО)

Нови хоризонти засне високи ледени планини на Плутон (ВИДЕО)
netinfo

Откритието е направено в резултат на анализ на изображението, прието от станцията час и половина преди максималното й сближаване с Плутон, когато се е намирала на разстояние 77 000 км от нейната повърхност, съобщи на сайта си НАСА.

По думите на Спенсър освен откритата планина и следи от геоложка активност, учените са дали неформално име на "сърцето" на Плутон. Нарекли са го "районът на Томбо", в чест на откривателя на планетата-джудже.

"Нови хоризонти" се доближи на минималното разстояние от 12 472 км от Плутон на 14 юли. Тринадесет часа по-късно предаденият от апарата сигнал достигна Земята. След това сондата започна да изпраща данни за планетата-джудже и нейната луна. Смята се, че на космическия апарат "Нови хоризонти" ще са му необходими 16 месеца, за да предаде всичко, което е събрал по време на прелитането си покрай Плутон.

Сега "Нови хоризонти" продължава пътя си към Куйперовия пояс - огромна купчина отломки отвъд орбитата на Нептун.

Мисията "Нови хоризонти" започна на 19 януари 2006 г. По време на продължилото девет години и половина пътуване космическият апарат измина 4,8 милиарда километра, като периодично изпадаше в спящ режим заради икономия на енергия. Същото пътешествие той би извършил, ако беше обиколил 120 000 пъти Земята.

На 15 януари "Нови хоризонти" започна да изследва Плутон, припомня Франс прес. Тогава апаратът се намираше на около 260 милиона километра от планетата-джудже.

Източник: БТА

Видео: Novanews.bg