Незрящи хора, подпомогнати от специалисти от Вашингтонския университет в САЩ, успяха да минат през труден лабиринт, съобщи Лента.
Учените се възползвали от един от методите за електрично стимулиране на главния мозък - транскраниалната микрополяризация. Чрез този метод те успели да създадат у незрящите оптическа илюзия, която в 92 на сто от случаите им позволила да се движат в двуизмерния лабиринт.
Facebook ще описва снимките за незрящите си потребители
Ако пред виртуалните персонажи в играта изниквала стена, те с помощта на транскраниална микрополяризация предизвиквали създаване на фосфен - зрително усещане под формата на светещи изображения, които не са свързани с действието на светлината.
Контролната група, която била подложена на мнима транскраниална микрополяризация, не допуснала грешки едва в 15 на сто от случаите, свързани с придвижването й в лабиринта.
Специалистите се надяват да създадат специални датчици и по този начин да научат незрящи да се ориентират в пространството.
Транскраниалната микрополяризация е неинвазивно избирателно въздействие на постоянен електрически ток със сила 1,5-2 ампера върху главния мозък. Процедурата води до възбуждане на група неврони, свързани с различен вид физическа или умствена активност.
Резултатите от изследването са публикувани във Frontiers in Robotics.
Източник: БТА