Български учени създадоха уред, чрез който можем да осветяваме и отопляваме домовете си с водород.
Това изобретение подобрява съществуващите досега системи за производство на енергия от лекия газ. С други думи, ако в мазето у вас имате една подобна система, с помощта само на 3 литра вода за 24 часа може да захраните с ток целият си дом, допълва бТВ.
Соларен панел превръща слънчевата енергия в електрическа. Тя захранва процеса, при който вода влиза в електролизьор, където е вградена българската горивна клетка. Тази система разделя водата на водород и кислород. Водородът пак се връща в електролизьора и от него се получава топлина и ток.
Това е възможно, благодарение на патентованата българска горивна клетка.
„Ние, така да се каже, направихме надстройка на тази идея и отворихме една ниша за бъдещо развитие на тази идея. На първо време, това ще бъде система от порядъка на 1-2 киловата и тя може да се използва именно за такова автономно захранване на къщи, на големи сгради, ако се увеличи мащабът, и на индустриални обекти", обясни проф. Дария Владикова.
Така пестим електрическа енергия и не замърсяваме околната среда. Можем да съхраняваме водорода в резервоар, когато времето е мрачно и слънчевите ни панели не действат пълноценно.
От 2009 г. подобни системи се използват в Япония, където захранват 130 хиляди къщи. В САЩ водородът също осигурява екологична енергия.
Системи, включващи горивни клетки като българската, се използват и при автомобилите с водородно гориво. Страната ни все още е назад в прилагането им, въпреки че Европейският съюз поощрява развиването на такива технологии.
Ако сега решите да инвестирате в подобна система за домашни условия, ще ви струва някъде около 20 хиляди евро, но учените са убедени, че с течение на времето, след 10-15 години, тази сума драстично ще намалее.