Проевропейски активисти и брекзитъри се събраха на демонстрации пред британския парламент
Голяма част от опозицията срещу споразумението на Тереза Мей с ЕС за Брекзит се дължи на предпазния механизъм - разпоредба в споразумението, целяща да предотврати връщането на проверките на границата между Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство, и Република Ирландия, която е член на ЕС. След Брекзит границата ще бъде единствената сухопътна граница на Обединеното кралство с ЕС, припомня АП.
Gulliver/Getty Images
Сега Великобритания и Ирландия са части от ЕС с неговия единен пазар и свободно движение на стоки и хора и нуждата от митнически проверки отпада. Но Брекзит може да наруши това спокойствие, като засегне живота на хората и компаниите. На риск ще бъде изложен и крехкият мирен процес в Северна Ирландия.
Според предложението на Мей предпазният механизъм ще означава гарантиране, че твърда граница няма да има, като Обединеното кралство запази митнически съюз с ЕС след Брекзит. Договорът на Мей с ЕС дава на двете преговарящи страни срок до 2022 г. да постигнат постоянно ново споразумение и гласи, че предпазният механизъм може да влезе в сила само ако те не постигнат това.
Gulliver/Getty Images
Политиците, които подкрепят Брекзит, се оплакват, че Великобритания няма да може да се измъкне от предпазния механизъм едностранно. Той може да бъде прекратен само с взаимно споразумение. Това означава, че той може да остане в действие за неопределено време, като обвърже Обединеното кралство с митническите разпоредби на ЕС. Това пък може да попречи на усилията на Великобритания да сключи търговски сделки с други страни и региони по света.
Онези, които искат оставане в ЕС, също не харесват механизма, защото той означава, че Великобритания ще бъде подложена на мита и на търговски правила, по които няма думата.
Съюзниците на Мей от Северна Ирландия -Демократичната юнионистка партия, също е против предпазния механизъм, защото той третира Северна Ирландия различно от останалите части на Обединеното кралство и отслабва връзките между Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство.
Междувременно проевропейски демонстранти и брекзитъри се събраха пред британския парламент преди днешния исторически вот по сделката за отделянето от ЕС, съобщи АП.
Едната група протестиращи, искащи нов референдум за членството на Великобритания в блока, развява синьо-жълтите знамена на ЕС. Другата група демонстранти, искащи твърд Брекзит, издигна плакати с текста "Напускане значи напускане".
Gulliver/Getty Images
52% от британците гласуваха през 2016 г. за излизане от ЕС, а 48% - за оставане. Страната и до днес остава дълбоко разделена относно отношенията с бъдещите си съседи.