Безпрецедентна вълна от протести разтърсва френската съдебна система след критики на френския президент Никола Саркози във връзка с жестокото убийството на 18-годишно момиче, предадоха световните агенции.
"Случаят Летисия" вълнува французите от почти месец. 18-годишната Летисия Пере, заедно с близначката си Жесика, от шест години живеела в приемно семейство в град Порник, в района на Нант, когато на 18 януари е била отвлечена.
На 1 февруари части от тялото й бяха открити в езеро в департамента Лоар Атлантик, в северозападната част на Франция. Заподозрян за тежкото престъпление е 31-годишният Тони Мелон, рецидивист, осъждан за 15 престъпления и пуснат на свобода през февруари 2010 година след излежаване на 11-годишна присъда. Засега той нито признава, нито отрича вината си.
В четвъртък отношение по случая взе президентът Никола Саркози, който обвини в сериозни пропуски правосъдната система и полицията, довели до пускането на свобода на рецидивиста, който след това не е бил следен. "Онези, които допуснаха тези грешки, ще бъдат наказани", предупреди президентът.
Думите му веднага породиха недоволството на съдии в различни части на Франция. Съдиите от окръг Нант първи реагираха, като прекратиха незабавно съдебните заседания. Шестнайсет съдебни окръга последваха примера им и също спряха временно работа, предаде Франс прес.
Протестната вълна заля и други райони на Франция. Премиерът Франсоа Фийон определи действията на съдиите като прекалено крайни, пиша БТА.
Дори съдиите от Касационния съд на Франция, най-висшата съдебна инстанция, обмислят да се присъединят към протеста.
Министърът на правосъдието Мишел Мерсие се опита да успокои страстите, като увери, че Саркози не е имал предвид всички съдии в страната, но това не помогна.
Това са поредните нападки на президента срещу магистратите. Те са недоволни и от малкото средства, с които разполагат, от съкращаването на кадрите и от посегателствата срещу тяхната независимост. Бюджетът на френската съдебна система е един от най-малките в Европа, отбелязва Франс прес.
Големи протести срещу Саркози от страна на магистрати имаше и през 2007 година заради оспорваната съдебна реформа.
Сега съдиите получиха подкрепата на много адвокати и опозиционни лидери.