Президентът Доналд Тръмп заяви, че Япония и Южна Корея са сред страните, които искат да работят със САЩ по газопровод в Аляска.
В обръщение към съвместна сесия на Конгреса Тръмп каза, че администрацията му „работи по гигантски газопровод в Аляска, един от най-големите в света, където Япония, Южна Корея и други държави искат да бъдат наши партньори“.
Той добави, че страните искат да работят с Вашингтон с „инвестиции от трилиони долари“, предаде АФП.
Тръмп не предостави повече подробности, но подчерта, че „това ще бъде наистина грандиозно“.
През февруари президентът заяви, че Вашингтон и Токио обсъждат форма на съвместно предприятие, свързано с петрола и газа в Аляска.
Говорейки на съвместна пресконференция по това време с японския министър-председател Шигеру Ишиба, Тръмп добави, че Япония ще внася американски природен газ „в рекордни количества“.
Американският президент също така обяви, че по-късно тази седмица ще предприеме действия за „драстично разширяване на производството на критични минерали и редкоземни елементи“ в Съединените щати.
Той обеща да противодейства на инфлацията отчасти чрез „бързо намаляване на разходите за енергия“, като заяви, че страната ще „сондира, бейби, сондира“ за петрол.