Япония още усеща последиците от аварията в АЕЦ "Фукушима 1", но ситуацията окончателно се стабилизира, заяви днес японският премиер Йошихико Нода на специална пресконференция, на която съобщи, че и трите проблемни реактора са приведени в състояние на студено спиране. Това значи, че положението в централата е стабилизирано 280 дни след аварията, предаде ИТАР-ТАСС.
Всички ние още усещаме последиците от страшната авария, но най-страшното мина и положението най-сетне е окончателно стабилизирано, посочи премиерът. Той добави обаче, че студеното спиране не е краят, а само начало на дълъг и сложен път. "Ще положим всички усилия да го извървим докрай. Ще направим всичко, което зависи от нас", подчерта Нода.
Той нарече работниците от ТЕПКО, компанията оператор на централата, "истински герои", работили, рискувайки живота си, и им благодари.
Премиерът каза, че студеното спиране на реакторите ще позволи на правителството да обсъди възможността за намаляване на специалната 20-километрова зона около централата, откъдето бе евакуирано населението.
ТЕПКО успя окончателно да задейства стабилна система за охлаждане на вътрешните части на реакторите и да намали температурата в тях до необходимото равнище от под 100 градуса по Целзий, предава БТА. Равнището на радиацията на границата на територията на станцията е под 1 милисиверт годишно, което е норма за обикновените хора. Сега специалистите могат да започнат следващия етап от дългосрочно ликвидиране на последиците от аварията във "Фукушима 1".
Плановете са след студеното спиране да започне подготовка за изваждане на отработеното ядрено гориво от специалните басейни, разположени над реакторите. Това ще стане в периода 2012 - 2015 г. Най-сложният етап, извличането на разтопилото се ядрено гориво от реакторите, се предвижда да започне най-рано след десет години. Самото извличане на горивото ще отнеме около 25 години, а след това още 5 години специалистите на ТЕПКО ще демонтират сградите на реакторите и другите постройки на територията на централата.
Аварията в АЕЦ "Фукушима 1" стана след мощно земетресение и цунами, връхлетели Япония на 11 март. Непосредствената причина бе ударът на приливната вълна, висока около 15 метра, който повреди охладителните системи. Започна поредица от взривове на водород, които разрушиха сградите на Първи, Трети и Четвърти реактор. В три от реакторите - Първи, Втори и Трети, се стигна до разтопяване на ядрено гориво. В Тихия океан изтече голямо количество радиоактивни вещества. Евакуирани бяха всички, живеещи в радиус от 20 километра около централата - повече от 80 хиляди души.