/ iStock/Getty Images
Милиони случаи на деменция биха могли да бъдат избегнати чрез предприемане на мерки срещу фактори като тютюнопушенето или замърсяването на околната среда, сочи ново проучване, цитирано от АФП. В изследването се подчертава решаващата роля на превенцията, но и в много случаи остава безсилна. 

„Превенцията има голям потенциал“, обобщават авторите на изследването, публикувано в сп. "Лансет". 

Десетки милиони хора по света страдат от деменция. Болестта на Алцхаймер е най-известното и най-разпространеното от тези заболявания, които обикновено необратимо влошават паметта или говорните способности на пациента. 

Проучване: Загубата на близък човек състарява по-бързо


Новото проучване е продължение на предишен доклад, публикуван през 2020 г., в който силно се подчертава значението на превенцията. Тогава учените смятат, че 40% от случаите на деменция са свързани с рискови фактори от най-различно естество - ниско образование, проблеми със слуха, тютюнопушене, затлъстяване, замърсяване на въздуха, депресия, изолация, мозъчни травми, хипертония и др. Последните изследвания показват, че има два допълнителни рискови фактора - загуба на зрението и високи нива на холестерола.

Според авторите на доклада общо почти половината от всички случаи на деменция теоретично биха могли да бъдат избегнати чрез елиминиране на тези 14 рискови фактора.

Ето тези навици могат да увредят мозъка ви

Този акцент върху превенцията идва в момент, когато въпреки десетилетията на изследвания все още няма наистина ефективно лечение на заболяването.
 
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня