Руският политик и журналист Пьотр Толстой многократно е предизвиквал напрежение със свои изказвания. Дори има забрана да влиза в Украйна заради агресивни думи в защита на анексирането на Крим.
Той е депутат в Държавната дума, където за първи път влиза като представител от редиците на Единна Русия.
Путин доволен от победата на "Единна Русия" на изборите
По повод политиката, която ще води към България, ако спечелят вота, руският политик заяви пред БНТ: "Просто ще я купим цялата! Половината от крайбрежието вече купихме".
Остри реакции на изказването имаше в публичното пространство и в социалните мрежи в България. Според едни това е гавра с България, други посочват, че близо 400 хиляди руснаци притежават имоти у нас и питат дали това е руска инвазия.
Това поведение е типично изказване на руски депутат, каза пред БНТ политическият анализатор от ТВ "Дожд" Константин фон Егерт.
"За съжаление изказването на Пьотр Тослтой е едно типично изказване, въпреки че за човек, който е за първи ден в Държавната думата, според мен, е малко радикално, това е отражение на една представа разпространена в управляваща класа, сред онези, които са вътре в политическия режим. В Русия представата, че страните от Централна и Източна Европа, включително и България, са страни, които или са под управлението на САЩ и Брюксел, или ние ще се оправим с тях с пари или под политически натиск. Онова, което казва Толстой, не е просто един израз, това е реална представа за това как се развива Нова Европа през последните 20 години. Отражение на това, което мислят до голяма степен в Кремъл, външно министерство, че различен вид натиск политически, морален или икономически може да доведе до даден резултат".
От какво е предизвикана тази силна подкрепа за "Единна Русия?
"Смятам, че има няколко причини - Първо - фактът, че голяма част от гражданите на Русия гласуват по правило за действащата власт, без да мислят особено, когато избира Държавна дума, понеже от парламентът на Русия зависи много малко, така смятат гражданите. Второ - това е тотална 100-процентова пропаганда, която цели да дискредитира преди всичко опозиционната демократична сила. Трето - ситуацията с Крим, Украйна, имперското настроение, което съществуваше и преди и което Владимир Путин и "Единна Русия", сегашното ръководство, му дадоха глас и форум. Четвърто - властта през последните 15 години направи всичко възможно, за да може реалната, демократическа опозиция в Русия да бъде разпокъсана, раздробена, да няма някакви сериозни фигури, ако такива съществуват, разбира се такива има. Тези фигури се дискредитират със същата тази пропаганда и в очите на хората се превръщат в незначителни карикатури. И последното много важно е, че днешната консолидация все пак се извършва при условието на много ниско участие в изборите - 52%. Много хора от избирателите изобщо не са заинтересовани от участие, но това също е в полза на действащата власт, тъй като колкото по-малко хора участват в изборите, толкова е по-малък рискът опозицията да влезе в парламента, толкова по-лесно се контролира процесът".
Руснаците чакат 2018 г., за да изберат отново Путин
"Днес в Русия има само един политик - Путин. Парламентът с всичките влезли в него партии представлява филиал на президентската администрация, фактически става въпрос за една партия от 4 части. И разбира се в някакъв смисъл Путин отразява настроенията на значителна част от Русия, преди всичко на Русия, която пострада и се смята за пострадала през 90-те години с голямата антикомунистическа революция, пазарните реформи, която тъгува по имперското съветско минало. Тези настроения съществуват и смятам, че гласуването през изминалата неделя представлява едно много силно променяне на еволюцията.С поне 343 от 450 места в парламента "Единна Русия" не само придобива мнозинството, с което може да променя Конституцията, но и бие предишния си рекорд от изборите през 2007 г."