Най-малко 14 убити при сблъсъци в Либия
Най-малко 14 убити при сблъсъци в Либия / снимка: Reuters, архив

Демонстранти, които искат да свалят режима на Муамар Кадафи, излязоха по улиците на четири града в Либия в обявения "Ден на гнева", предаде Асошиейтед прес. Съобщава се за най-малко 14 убити при сблъсъци с проправителствени групи, допълва агенцията.

Според опозиционния сайт "Либия ал Юм" се е стигнало до сблъсъци с привърженици на режима в източния град Бейда, където през изминалото денонощие са били убити 11 протестиращи. Ръководителят на либийския Комитет за истина и справедливост Уарфали твърди, че двама протестиращи са убити в град Зентана и един в Риджбан, югозападно от Триполи. Той предоставил видео от сблъсъците в Зентана, на което се виждало как участници в протестите носят плакат с надпис "Долу Кадафи, долу режимът!"

Опозиционният сайт твърди, че продължават протестите и в Бенгази - втория по големина либийски град. Телефонните връзки с Бенгази са прекъснати от вторник, когато полицията разпръсна със сила антиправителствен митинг, при което бяха ранени 38 души.

Междувременно стотици привърженици на либийския лидер Муамар Кадафи се събраха в Триполи, за да не допуснат да се състои обявеният он-лайн антиправителствен "Ден на гнева" по примера на бунтовете в Египет и Тунис, предаде Ройтерс.

Базираната в Ню Йорк правозащитна организация "Хюман райтс уоч" съобщи, че либийските власти са задържали 14 активисти, писатели и организатори на антиправителствените протести, пише БТА. Привържениците на Кадафи се събрали на Зеления площад, близо до стария град. Те скандирали "Ние защитаваме Кадафи и революцията" и "Революцията продължава".

На главната улица в Триполи "Омар ал Моктар" трафикът е нормален, банките и магазините са отворени и не се забелязва засилено присъствие на силите за сигурност, посочва Ройтерс и добавя, че няма никакви признаци за антиправителствени протести.

Либийският лидер Муамар Кадафи заяви, че "революционерите" ще победят, без да споменава нито дума за протестите. "Долу враговете, долу марионетките. Марионетките на
САЩ и на ционизма падат", уверил либийският лидер, цитиран от Би Би Си.

Според анализатори в Либия е малко вероятно въстание като египетското, тъй като правителството може да използва приходите от петрола да замаже повечето социални проблеми. Либия притежава най-големите петролни залежи в Африка, напомня Ройтерс.

В сряда либийската полиция със сила разпръсна в Бенгази протест насочен срещу режима. Наред с това стотици привърженици на Муамар Кадафи се събраха на митинги в редица либийски градове - Сирт, Себха и Триполи. Междувременно роднини на затворници, избити през 1996 г. в затвора "Абу Салим" в Триполи, се събраха пред полицейски участък в Бенгази, за да поискат да бъде освободен арестуваният правозащитник и адвокат Фетхи Тарбел. Към тях се присъединиха и други протестиращи, скандиращи: "Бенгази, събуди се, дойде очакваният ден", "Кръвта на мъчениците не бе пролята напразно", "Народът не иска корупция". Под лозунга "Бунт на 17 февруари 2011 г. в Деня на гнева в Либия" групата във Фейсбук, която подготвя протестите, нарасна от 4400 души в понеделник до 9600.

Наймалко 14 убити при сблъсъци в Либия
netinfo