/ Thinkstock/Getty Images
Огромното количество микропластмаса в градските реки допринася, когато те прелеят, за пагубно замърсяване на океаните, съобщи ДПА.

Учени от университета на Манчестър откриха микропластмаса във всяка изследвана река - дори в най-малките градски поточета. На места по течението те отчетоха до 517 000 пластмасови частици на кв.м заради замърсяването от градовете.

Изследваните проби са от речни седименти на 40 места в Северозападна Англия. Екипът на Рейчъл Хърли установи замърсяване с микропластмаса във всички проби, включително и от р. Тейм в Манчестър, която се оказа с най-високо ниво микропластмаса, регистрирано на земята.

След тежи наводнения, нивата на замърсяването с микропластмаса на речните дъна намалява със 70%. "Това показва, че наводненията могат да прехвърлят големи количества микропластмаса от градските реки в океаните", пишат учените в сп. "Нейчър джиосайънс".

Част от микропластмасата се произвежда за козметичната индустрия. Друга се образува от разграждането на по-големи парчета.
БТА