Десетки хиляди унгарци се събраха пред сградата на операта в Будапеща в понеделник на рядък опозиционен протест срещу това, което според критиците е кампания на премиера Виктор Орбан за подкопаване на демокрацията и укрепване на властта му, пише в. "Ню Йорк таймс".
Това е първият протест, за който опозиционните групи, от политически партии до граждански организации, обединиха сили, за да се противопоставят на новата конституция, която бе изготвена и приета от партията на Орбан Фидес въпреки критиките от Европа и САЩ.
Фидес използва мнозинството си от две трети в парламента за приемането на конституцията, която според критици затяга хватката на правителството над медиите и съдилищата и премахва някои демократични аспекти на съдебната система. Миналия месец правителството прие и мярка, която според критици отслабва независимостта на унгарската централна банка, отбелязва вестникът.
Френският министър на външните работи Ален Жупе заяви, че има проблем в Унгария, където на 1 януари влезе в сила нова конституция, укрепваща властта на управляващите консерватори на премиера Виктор Орбан, предаде Франс прес. "Европейската комисия трябва да провери дали тези нови конституционни текстове спазват" европейските принципи, ценности и закони, призова Жупе пред частната френска телевизия И-теле. Той поиска от ЕК да предприеме необходимите действия, за да бъдат спазвани фундаменталните европейски принципи навсякъде, включително в Унгария.
С парламентарното си мнозинство от две трети Фидес може да приема всякакви закони без опозицията в парламента да може да се противопостави, пише в. "Гардиън".
За 18-те си месеца на власт управляващите приеха стотици нови закони. В петък те пренебрегнаха предупрежденията на Международния валутен фонд и ЕС и внесоха промени в устава на централната банка, които дават право на правителството да назначава заместник-управителите й. МВФ и ЕС вече анулираха планирани преговори, на които трябваше да се обсъди спасителен план за затруднената унгарска икономика, отбелязва вестникът.
Макар Фидес да спечели достатъчно гласове на последните избори и да получи абсолютно мнозинство в парламента, допитванията сочат, че подкрепата за нея рязко е спаднала през последната година и половина, отбелязва БТА. Петер Креко, директор на мозъчния тръст Институт на политическия капитал в Будапеща, заяви: "През май 2010 г. 45 процента от гласоподавателите избраха Фидес. Допитванията обаче сочат, че сега само 20 процента от запитаните все още подкрепят тази партия. В момента в Унгария цари огромно разочарование от политиката", цитира думите на Креко в. "Гардиън".
Според организаторите на вчерашния протест в него са взели участие 100 000 души. Проявата премина под названието "Ще има отново република", имайки предвид промяната в конституцията, която прекръсти страната от "Република Унгария" само на "Унгария", пише в. "Монд".
Участниците скандираха лозунги против правителството и носеха надписи като "Стига!", "Диктатура на Орбан", "Орбанистан".
В новата конституция има позоваване на религията с думите "Господ да благослови унгарците". Конституцията навлиза и в личния живот, провъзгласявайки зародиша за човешко същество от самото начало на бременността. Това поражда опасения дали унгарките ще имат право да правят аборт.
Виктор Орбан освен това наложи строг контрол над държавните медии чрез масови уволнения или принудителното предсрочно пенсиониране на непослушни журналисти, въпреки че някои от тях обявиха гладна стачка. Отнет бе лицензът на единственото опозиционно радио - Клубрадио.
Орбан наложи и нестандартна икономическа политика, заради която унгарският форинт изгуби 20 процента от стойността си спрямо еврото през последните три месеца, а лихвите по държавните облигации вече наближават 10 процента. Това доведе до увеличаване на държавния дълг, който достигна 82,6 процента от БВП - най-високото му ниво от 1995 г. В края на юни м.г. той бе 76,7 процента от БВП.