Цените на кафето достигнаха 47-годишен връх. Това се дължи на фючърсите на стоковия пазар (договори за покупка или продажба в бъдеще на определена цена) за кафе Арабика, които наскоро достигнаха 3,35 долара за паунд (0,454 кг). Това е със 70 % повече, отколкото в началото на годината, и не е виждано от 1977 г. насам.
Цените се повишиха поради опасенията за последиците от екстремните климатични условия и силните суши в страни, които са най-големите производители на кафе, като Бразилия и Виетнам, съобщи „Евронюз“.
Последната преживя продължителна суша, последвана от проливни дъждове, които забавиха реколтата.
„Предизвикателният вегетационен сезон във Виетнам, най-големият производител на кафе на зърна робуста, сега се пренесе в Бразилия, където неблагоприятните климатични условия породиха сериозни опасения за реколтата от арабика през 2025 г.“, пише ръководителят на отдел „Стратегии за суровините“ в Saxo Bank Оле Хансен в неотдавнашния си анализ на стоковите пазари.
Бразилия, основният производител на зърна от сорта Арабика, се бореше с най-тежката суша от десетилетия насам, преди дъждовете най-накрая да дойдат през октомври. Въпреки това влажността на почвата остана ниска, което засили опасенията, че реколтата няма да оправдае очакванията, и по този начин повиши цените на бенчмарка на Междуконтиненталната борса (ICE).
На 5 декември следобед фючърсите на Арабика с доставка през март се търгуваха за 3,14 долара за паунд на ICE, като след няколкодневна корекция от рекордните нива от 3,35 долара, достигнати на 29 ноември, отново тръгнаха нагоре.
От двата вида кафе, които се търгуват на стоковия пазар, цената на арабиката е нараснала с почти 70% от началото на годината, а на робустата - с над 60%.
Кафето е една от най-търгуваните суровини в света, а търсенето му се увеличава, стимулирано от нарастващото потребление в Китай. Въпреки това има само няколко страни производителки, които могат да задоволят това търсене. Основните производители включват Бразилия, Виетнам, Колумбия, Индонезия и Етиопия - все тропически страни, които са силно засегнати от изменението на климата.
Нападенията на хутите в Червено море също допринесоха за несигурността и подхраниха повишаването на цените, тъй като те засягат доставките.
Министерството на земеделието на САЩ (USDA) наскоро намали прогнозата за производството на кафе в Бразилия през 2024/25 г. от 69,9 млн. торби (60 кг) на 66,4 млн. торби, което все пак е с 0,2 % повече от предходния сезон.
„Този плах ръст идва след силен период на неблагоприятни климатични условия в основните производствени региони, което доведе до намаляване на първоначалните оценки за сезона“, се казва в доклада на USDA.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.