САЩ явно са навлезли в толкова конфликтни отношения с Иран, че може да се стигне до война с "катастрофални" последици, предупреди Збигнев Бжежински - бивш съветник на президента Джими Картър, цитиран от Франс прес.
"Смятаме, че можем да избегнем война, като използваме принудителни мерки", например санкции, за да накараме Иран да се откаже от своята програма за ядрено въоръжаване, заяви Бжежински пред неправителствения Атлантически съвет на САЩ във Вашингтон. При все това "колкото повече използваш принуда, толкова повече, ако тя не подейства, нараства рискът да навлезеш във война. Това рязко ограничава нашето поле за маневри", отбеляза той. Бжежински изрази тревога от "риторическата" ескалация на напрежението между двете държави. "Взети са голям брой малки решения, които намаляват нашата свобода на действия в бъдеще", изтъкна експертът.
"Ако влезем в открит конфликт с Иран под каквато и да било форма, последиците за нас ще бъдат катастрофални, катастрофални масово и в глобален мащаб", заяви той.
Бжежински бе съветник по националната сигурност в Белия дом през 1979 г., когато иранският шах Мохамед Реза Пахлави - съюзник на САЩ, бе пометен от ислямската революция, напомня АФП.
По-рано стана ясно, че Иран ще премести инсталациите си за обогатяване на уран на по-безопасни места, ако обстоятелствата наложат това, съобщи полуофициалната агенция Мер, цитирайки висш командир от Корпуса на гвардейците на ислямската революция.
"Ако обстоятелствата наложат това, ще преместим центровете си за обогатяване на уран на по-безопасни места," заяви бригаден генерал Голамреза Джалали, който командва силите за противовъздушна отбрана на корпуса, цитиран от Мер и Ройтерс.
Джалали добави, че при министерството на отбраната на Иран вече е създаден център за предупреждение и ликвидиране на последиците от кибератаки, предаде ИТАР-ТАСС. Според генерала кибернетичната сигурност е необходима на първо място за обекти като АЕЦ Бушехр, които са защитени от военни удари по силата на международното законодателство, но не и от кибератаки, предава БТА.
Полемиката около иранската програма за обогатяване на уран принуди западните сили да наложат сурови икономически санкции на Ислямската република, а Израел и САЩ казаха, че не изключват военни действия, ако дипломатите не успеят да убедят Техеран да замрази ядрената си дейност.
Западът подозира, че Иран се опитва да се сдобие със способност за направа на ядрени оръжия. Иран отрича това, твърдейки, че обогатява уран само за мирни цели като производство на електроенергия и медицински нужди, припомня Ройтерс.