Бивш член на Представителството на ЕС в Украйна е осъден за корупция
Бивш член на Представителството на ЕС в Украйна е осъден за корупция / снимка: sxc.hu

Бивш член на Представителството на Европейския съюз в Украйна бе осъден за корупция от белгийски съд на 18 месеца затвор и глоба от 5000 евро. Това съобщи Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ).

До този момент осъденият е излежал шест месеца от присъдата си, като засега изпълнението на останалата част от наказанието е отложено, се отбелязва в съобщението. Обвинението е било подпомогнато от общо разследване на ОЛАФ и властите в Белгия, предаде БТА.

Предприемането на съдебно преследване на служители от европейската администрация е рядкост, но когато се случи, отнема време, коментира генералният директор на службата Джовани Кеслер. По неговите думи конкретният случай създава прецедент.

Служителят, който първоначално бил нает с местен договор в Киев, а след това и като договорен агент, влизал в контакт с участници в търгове. В един от случаите той поискал комисиона от четири процента от участници в търг, свързан с дейностите по преодоляване на последиците от аварията в Чернобил, финансирани с европейски средства. Едно от представилите се на търга дружества се съгласило да плати комисиона от 2,5 на сто от стойността на договора, т. е. 19 милиона евро. Търгът е бил прекратен, преди да бъде обявен избран участник, затова служителят не е получил пари и бюджетът на ЕС не е бил ощетен, се отбелязва в съобщението.

Първоначалната информация постъпила в ОЛАФ от фирма, която е отказала предложението на служителя. Европейската служба предприела разследване, което потвърдило данните и информацията била предадена на белгийското правосъдие. Белгийските власти поискали от Европейската комисия да отмени имунитета на своя служител, което довело до ареста му през май 2006 година. Уличеният бил лишен от свобода до ноември същата година.

Първоначално Европейската комисия го отстранила от работа, а след това той бил уволнен през юли 2007 година. В съобщението се отбелязва, че конкретната програма, по която е било осигурено финансирането за посочения търг, е свързана с насърчаване на демократизацията, върховенството на закона и прехода към пазарна икономика в страните, обявили независимост след разпадането на СССР.