Всеки четвърти българин развива психично разстройство в даден момент от живота си. Това сочат данни от международна конференция на високо ниво, проведена в Брюксел. Днес официално бяха оповестени и резултатите от проучване на психичното здраве на столичани, възложено от кмета на София Йорданка Фандъкова.
58 хиляди европейци се самоубиват годишно, по един на всеки девет минути, като три четвърти от тях са мъже, съобщи Владимир Сотиров, експерт психиатър и добави: „15 процента от жените и 9 процента от мъжете в зряла възраст показват признаци на психично разстройство в рамките на една година. 90 процента от причините за самоубийствата са психични разстройства".
Сотиров каза още, че софиянци страдат от синдрома на големия град „сам сред много". По думите му отчуждаването и липсата на комуникация в обществото са честа причина за депресия. „Връзките между хората са много формални, много редуцирани в големия град. Според мен, от моята практика, най-големият проблем на София е невъзможността хората със спешни, с остри психотични състояния да получат своевременна и адекватна медицинска помощ, тъй като има липса на съгласуваност между институциите", добави още Владимир Сотиров.
Хората с психични увреждания са най-пренебрегнати от обществото и институциите. Това са казали анкетираните 604-ма софиянци, участвали в проучването на МБМД. Според тях най-големият проблем за тези хора са ниските социални осигуровки, липсата на социална адаптация и невъзможността да си намерят работа.
Според общопрактикуващите лекари пък най-големите трудности при лечението им е отново социализацията и неподходящата медикаментозна терапия. Близо 70% от отговорилите смятат, че здравното министерство и специализираните заведения за психиатрична помощ трябва да се ангажират с грижата за тези хора.