Откриват изложба за 100-годишнината от рождението на Борис Христов
Откриват изложба за 100-годишнината от рождението на Борис Христов / БГНЕС, архив

Изложба от фотографии и документи, посветена на 100-годишнината от рождението на знаменития български бас Борис Христов, се открива на 9 април в 12.00 ч. в градинката пред „Кристал" в столицата. Софийската опера и балет е организатор на проявата, подкрепена от Министерството на културата и включена в календара на тържествата, посветени на юбилея на големия артист.

Изложбата съдържа портрети и фотоси от различни години и роли от сцени по цял свят, на които е пял Борис Христов. Непоказвани снимки от детските години на прочутия изпълнител се допълват от факсимилета на писма и документи. Сред тях са писмото, с което се съобщава за отпуснатата му стипендия за обучение в Италия от 1942 година, кръщелното свидетелство на певеца, студентската му книжка.

От Националната опера ще представят и програма за предстоящите чествания.

На 27, 28 и 29 юни е премиера на „Борис Годунов" пред храм-паметника „Св. Александър Невски". Повторното изпълнение на тетралогията на Вагнер „Пръстенът на нибелунга" ще е от 23-29 юли със световноизвестния диригент Кадзуши Оно.