Каракачаните в България създават новата култура на приятелство, разбирателство и сътрудничество, не само между народите на Балканите, но и между народите на България и по-далечни страни. Те са фактор на приятелството, другарството и взаимното уважение. Това заяви вицепрезидентът Ангел Марин при откриването на 15-я събор на каракачаните, който днес се провежда в местността Карандила край Сливен.
Лошото време попречи на повечето прояви на събора, който събра каракачани от цяла България. Въпреки това, на закрито бяха представени обичаи и танци от 20-те културно-просветни дружества в страната. Отслужен бе и водосвет от Негово Високо Преосвещенство Сливенския Митрополит Иоаникий.
В България какракачанският етнос наброява около 25 хиляди души. От тях между 6 и 7 хиляди живеят в Сливенска област.
Златен медал от международната асоциация „Каракачанско куче” получи Марин от Светлин Стоев, председател на асоциацията.
Отличието му бе връчено по време на каракачанския събор за голямата подкрепа, оказана и от вицепрезидента, и от президента Първанов, за да се преборят с бюрократичните процедури при патентоването на породата „каракачанско куче”.
Не съм забравил поръчката си като отида да живея в Батак да си взема едно каракачанско куче, каза Марин на Стоев, получавайки медала. Такъв медал има и премиерът Сергей Станишев, каза пред Дарик Светлин Стоев.
Старозагорският художник се занимава с отглеждането на каракачански кучета от 20 години и в момента гледа 106 животни край Стара Загора. Кучетата от тази порода достигат тегло до 50 кг и височина до 75 см, разказа пред Стоев и съобщи, че асоциацията очаква първите субсидии от земеделското министерство за отглеждане на кучетата.