месоядна гъсеница
месоядна гъсеница / БТА

Учени откриха нов вид месоядна гъсеница, която буквално „се облича“ в останките на плячката си, и е наречена „колекционер на кости“, предаде АП.

Странното насекомо се среща само на хавайския остров Оаху. То пълзи по паяжини, храни се с хванати насекоми и украсява копринената си обвивка с части от телата им. Има и други месоядни гъсеници, които „правят много странни неща, но това е най-интересното“, каза авторът на изследването Дан Рубиноф от Хавайския университет в Маноа. Учените смятат, че обвивката може да действа като камуфлаж, позволявайки на гъсеницата „под прикритие“ да се угощава необезпокоявана с хванатите в капана на паяка насекоми.

Множество гъсеници, родом от Хавай, използват копринени жлези, за да изработват защитни обвивки, обсипани с лишеи, пясък и други материали. Тази е първата, която използва мравчени глави и крила на мухи. „Това наистина е удивителен вид обвивка“, каза Стивън Монтгомъри, консултант по ентомология в Хавай. Констатациите бяха публикувани в списание Science. Досега учените са открили само 62 от месоядните гъсеници след над 20 години наблюдения.

Хищните гъсеници са изключително редки и „колекционерите на кости“ открити в Хавай, дори се изяждат взаимно, казват изследователи. Произходът им датира отпреди поне 6 милиона години, което прави гъсениците по-древни от самите Хавайски острови. Днес те живеят в изолиран планински район, редом с други хищници.

Смилен Савов/БТА