"Титаник" остава в съзнанието на хората като една от най-големите катастрофи в съвременната история, сто години след потъването на кораба в нощта на 14 срещу 15 април 1912 г. при първото му плаване от Саутхемптън (Югоизточна Англия) към Ню Йорк.
"Потъването на "Титаник" вероятно е имало в съзнанието на хората по онова време същото въздействие като атентатите от 11 септември", казва Филип Литълджон, внук на стюард от прочутия кораб, който оцелял при потъването. "След това и други кораби са потъвали, вземайки повече жертви, но хората продължават да се вълнуват от историята на "Титаник", защото той е бил един микрокосмос на тогавашното общество. Това е бил един миниатюрен свят - нямало никаква възможност богатите и известните да влязат в досег с пътниците от трета класа. Това беше също така краят на една епоха. Първата световна война щеше да промени всичко това две години по-късно", допълва Литълджон.
За два часа и 40 минути най-съвременният кораб по онова време, смятан за "непотопяем", потънал, след като се блъснал в айсберг в нощта на 14 срещу 15 април 1912 г. Над 1500 пътници загинали в ледените води на Северния Атлантик, близо 700 оцелели. Но това е само началото на историята. От тогава множество филми, най-известният, от които е филмът на Джеймс Камерън от 1997 г., който излезе отново в 3D формат, биографии и снимки свидетелстват за неизчерпаемия интерес към кораба, превърнал се в легенда.
Според Джулиън Фелоус, който пише сценария на сериала в четири епизода за британската частна телевизия ITV и който вече е продаден в над 80 страни, историята на "Титаник" има всичко необходимо за един филм за бедствие. "Случило се е наистина. Мъже и жени, тичащи във всички посоки на мостика, обезумели като статистите в нашия сериал, и голяма част от тях ще умрат. Това не може да остави никого безразличен. Фактът, че потъването на кораба се възприема като предпремиера на войната от 1914 до 1918 г., разбира се, увеличава въздействието", казва Фелоус.
От Белфаст, където е построен, до Саутхепмтън, откъдето тръгва, "Титаник" отново присъства в британските градове, които изглежда са го вплели в своето минало. През годините преобладаваше мълчанието, работниците в корабостроителниците и моряците изглеждаха ужасени от нерадостната съдба на перлата на британската корабостроителна индустрия. Белфаст, който 30 години беше обхванат от междурелигиозни конфликти, се надява днес да обнови имиджа си с чисто нов атракционен парк, посветен на историята на "Титаник" в квартала на корабостроителниците.
Саутхемтън, който плати най-тежката цена при потъването на кораба с 549 жертви от града, посвети музей на историята на хората от екипажа, от машинното отделение и на сервитьорите от първа класа. Възпоменателни служби ще има и в град Коб (по онова време Куинстаун) в Ирландия, последния етап на кораба преди бедствието. Няколко круизни кораба потеглиха по маршрута на "Титаник" и в деня на стогодишнината от потъването му ще отдадат почит към паметта на жертвите. /БГНЕС/