Две други скандинавски държави също са управлявани от десницата. Във Финландия центристите сложиха край на съюза със социалдемократите след изборите от март 2007 г., за да се обединят с консерваторите. В Дания либералът Андерс Фог Расмусен елиминира през ноември 2001 г. своя социалистически съименник Поул Нюруп Расмусен и втвърди тона към чужденците, също като Саркози, за да привлече избиратели от крайната десница. Андерс Фог Расмусен спечели отново парламентарните избори през февруари 2005 г., а социалдемократите загубиха още повече гласове.
Социалдемократите претърпяха сериозен провал и в Холандия през ноември 2006 г., преди да приемат участие в коалиционно правителство, ръководено от християндемократа Ян Петер Балкененде. Те бяха отстранени от властта в Чехия след поражение през юни 2006 г. В Полша социалдемократите са извън играта.
Разбира се, в Европа има и изключения. Левицата управлява в Испания, Италия, Португалия и Унгария, а от януари тази година и в Австрия, но там е в коалиция с християндемократите. Всяка държава има особености, свързани с националната история, с политическата култура и идеологическите нагласи. Но кризата засяга почти всички социалистически партии. В повечето европейски страни искането за ред и власт, породено от трусовете, разтърсили света, е в полза на десницата. Социалдемократическият модел не дава задоволителни отговори на това искане. Неговите основи днес са отслабени. Традиционно той почива на два стълба - компромис между капитала и труда и съгласие между работническата и средната класа. Но глобализацията застраши първия стълб, а засилващите се неравенства разклатиха втория. Именно тази трудност трябва да решат социалдемократите, ако искат да спечелят отново подкрепата на общественото мнение. Една част от тях напреднаха доста в обновителната си работа, а други, като французите, са едва в началото на този процес. /БТА/