Преглед на печата
Преглед на печата / снимка: sxc.hu
Преглед на печата с Михаил Дюзев в "Дарик кафе" - 26.07.2010
31509
Преглед на печата с Михаил Дюзев в "Дарик кафе" - 26.07.2010
  • Преглед на печата с Михаил Дюзев в "Дарик кафе" - 26.07.2010

Догодина бюджетният дефицит ще бъде намален с поне 0,5%, а има вариант и с 0,75 на сто. Това предвижда тригодишната прогноза, разработвана във финансовото министерство, е съобщил за „24 часа" зам.-министърът Владислав Горанов. В нея се залага увеличаване на приходите главно от ДДС и от акциз, като се основава на увеличението на износа. Засега не се готви актуализация на бюджета, въпреки че анализатори смятат, че вече има нова дупка от близо 700 млн. лева. Според Горанов актуализация няма да се наложи.

„24 часа" помества интервю с премиера Бойко Борисов. В него той казва: „Това, което налагаме в момента, е институциите да работят самостоятелно, спокойни и безкомпромисно по всички имена - кметове, министри от ГЕРБ, повдигат се обвинения, водят се разследвания, никой не ги парира. Затова политическата воля е много важна". А оценката за правителството ни я дават отвън. Това са докладите на Брюксел - междинният и годишният. Тонът в доклада, оценката му е, че нещата в България са много различни - борбата с престъпността, с корупцията и в политическата воля. Вторият критерий е докладът на Американския департамент. В него са посочени същите думи - има политическа воля за борба с наркотиците, борба с трафика.

„В НСО не знаят за поръчано убийство на Бойко Борисов", пише „Труд". „Не мога да коментирам нищо конкретно, информацията е, че такова нещо към момента не съществува, иначе заплахи непрекъснато има към нашите ръководители". Така шефът на националната служба за охрана ген. Димитър Димитров коментира вчера пред БНР информацията, че убийството на премиера Бойко Борисов е било поръчано на групата на Петър Стоянов-Вожда, който бе задържан в петък по време на операция „Килърите".

„Задава ли се нещо ново на политическата сергия", коментира в „Труд" социологът Кънчо Стойчев. Според него три са условията, за да стане възможен нов успешен политически проект през есента: Първо, заплаха за свободата в България. Тогава хората масово ще се идеологизират и ще се върнем към двуполюсния модел. Подобен сценарий е малко вероятен. Второ, разочарование от новия елит. То вече се случва, но много бавно. След година консумация на властта рейтингите и на премиера, и на правителството, макар и спаднали, си остават рекордни. Трето, драматичен спад на жизненото равнище. И той се случва, но също с бавни темпове. Шансовете на президента Георги Първанов за успешен нов политически проект наесен са свързани с посочените три условия. Ако те се случат, то тогава битката ще бъде идеологическа, не партийна, а лидерска. Срещу Борисов ще трябва да се изправи нов лидер и това не е Първанов. Не защото не е лидер, а защото не е нов. Ето защо въпросът за нов политически проект се свежда най-вече до нов лидер.

„Атака" ще подкрепи спецсъда на ГЕРБ", съобщава „Труд". Партията ще подкрепи законопроекта за създаване на специализиран съд, въпреки че има текстове, които трябва да се прецизират. Това обяви пред БНР депутатът и член на правната комисия Явор Нотев. И намекна, че ако не се изчистят някои текстове, има риск от президентско вето и обвинения от страна на ЕС за нарушаване на правата на човека.

„РЗС отиват соло на изборите догодина", информира „Труд". РЗС ще участва самостоятелно и на местните избори, и на вота за президент догодина, като се изключват всякакви опити за коалиции. Това обяви лидерът на партията Яне Янев. Той вярва, че по места РЗС щели да победят БСП, а в София щели да са трета политическа сила. На 6 септември партията започва подписка за провеждане на референдум за нова конституция, каза още Янев.

„Стаж и възраст могат  да растат заедно и плавно", смята Божидар Данев председател на Българската стопанска камара. В интервю за „Труд" той определя пенсионната реформа като имитация. Основният проблем, който трябва да се реши с промените, е да се намери баланс между осигурителните механизми и принципа на солидарност. По думите му не са необходими никакви ударни инструменти и шокови терапии за  вдигане на възрастта и стажа за пенсия. Може да се премине към смесена система, но всичко да става леко и плавно - увеличение на възрастта и стажа едновременно и на осигурителната вноска, ако е необходимо. Но преди това е крайно време личните осигуровки на държавните служители да влизат в НОИ по редовния начин и държавата да плаща санкции като работодателите. И като ще се криминализира неплащането на осигуровки, нека и министри да бъдат криминализирани за такива нарушения.

„Килърите разстрелват и поръчкови убийци", е озаглавено интервюто в „Стандарт" с вътрешния министър Цветан Цветанов. На въпрос дали бандата на Килърите е подготвяла покушение срещу премиера Бойко Борисов той отговаря: „Няма да коментирам всяка публикация, нито анализите на отделни криминални репортери". А цената на поръчковите убийства обяснява така: „Този въпрос няма отговор. Може би си остава „търговска тайна". В процеса на разследване, когато се установи колко е получавал всеки елемент по веригата, ще може да се изчисли някаква прогнозна сума". Цветанов разкрива и подхода на килърите - те късат връзката със звената под тях, като ликвидират физическите убийци на дадено лице.

В коментар за „Стандарт" доц. Боян Дуранкев повдига въпроса ще може ли правителството през следващите три години да създаде условия за „европейско развитие" на икономиката. Алтернативите пред управляващите не са много, но са значителни: пълно използване на еврофондовете; тотално данъчно обхващане на „сивата икономика" за нарастване на бюджетните приходи; налагане на „добри практики" и „защитни стандарти" в производството; нарастване на националните инвестиции в крупни обекти и инфраструктура. Проблемът на правителството е как да създаде „ефективен управленски апарат", способен да решава сложните задачи на настоящето и бъдещето, а не как да „премахне" държавната администрация.

„За лобистите в ГЕРБ трябва да говори прокуратурата", е озаглавено интервюто в „Сега" с политолога Димитър Аврамов. Според него партия ГЕРБ няма подготвени лидери в парламента. От това, което се вижда, няма качествено ръководство на ПГ, което да гарантира, че процесът на правене на законодателство и политика е прозрачен и защитава обществения интерес. Двете най-важни и водещи фигури на ГЕРБ - Бойко Борисов и Цветан Цветанов, са в изпълнителната власт. И е голям пропуск, който създава проблеми за държавата, фактът, че няма качествена фигура с опит и капацитет в правенето на закони, в парламентарната дейност и сходни политически процеси. Според Аврамов дотам, докъдето я докара това мнозинство, повече трябва да говори
прокуратурата и по-малко анализаторите.

„Депутатите ограничиха платеното висше образование", пише „Сега", позовавайки се на нови промени в Закона за висшето образование. Университетите ще могат да приемат за платено обучение до 5% от свободния си капацитет във всяка отделна специалност, а не както се предвиждаше 10%. Освен това възможността да се плаща за висше образование ще действа антикризисно само до 2014 г. Парите от таксите ще могат да се харчат само за издръжката на обучението на студентите и докторантите.

„С по-високи данъци хазната няма да се напълни", коментира в „Сега" Калоян Стайков от Центъра за икономическо развитие. Какво би станало в страна като нашата, ако се вдигат данъци? Тъй като българските институции не могат да се похвалят, че са много добри в това, което вършат, резултатите от евентуално повишаване на данъчните ставки са ясни - ръст на неформалния сектор и инфлацията и спад на данъчни приходи. По-високите ставки биха свили парите, които остават на разположение на домакинствата и предприятията, което ще доведе до по-ниско вътрешно търсене (и потребление, и инвестиции). По-ниската консумация и инвестиции ще ударят постъпленията от ДДС и акцизи. Така че ще бъдат засегнати както ръстът на икономиката, така и бюджетните приходи, предупреждава Стойков.

Работната група, която трябва да подготви нов Закон за местните данъци и такси, още няма консенсус за промяната в правилата и ставките, нито откога ще се въвеждат. Това е съобщила пред „Сега" Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в НС. След последното събиране на групата е решено представителите на местната власт да дадат своята концепция за промени до края на тази седмица. Спорни остават най-важните предложения - процент от данъка върху доходите, събиран от НАП, да се връща в общините, облагането на луксозните имоти, вдигане на данъчните оценки, върху които се плащат общинските налози, преминаване към изчисляване на такса смет според количествата отпадъци.

Армията и полицията са двете институции, които се радват на най-висок рейтинг сред пълнолетните българи. Това сочат резултатите от национално представително проучване на ББСС „Галъп интернешънъл" за първата половина на юли, проведено по поръчка на „Класа". Армията е одобрявана от 43% и бележи ръст от 2% в сравнение с регистрираните тенденции преди месец. Доверие в полицията имат 42%. МВР е загубило 2% в сравнение с юни. Доверието в правителството като цяло остава непроменено - 37%. Парламентът се радва на 19% одобрение.

„Искаме данъците да останат такива, каквито са", заявява в интервю за „Дневник" финансовият министър Симеон Дянков. Като приоритет за бюджет 2011 той посочва запазване на ниските данъци в България. В момента анализите показват, че ако запазим данъците, каквито са, още през 2011 г. България може да стане държавата в ЕС с най-ниски данъци за бизнеса. Този сигнал - и за местния бизнес, и за потенциални външни инвеститори, е много важен. По време на излизане от криза не трябва да има резки промени в данъчната и акцизната политика. В бюджета за следващата година се предвижда да не бъдат намалявани пенсии и заплати. Оттам нататък темата е да запазим фискалната стабилност.