Преглед на печата
Преглед на печата / cнимкa: sxc.hu
Преглед на печата в "Дарик кафе" с Павел Хаджиев - 13.03.2010
26939
Преглед на печата в "Дарик кафе" с Павел Хаджиев - 13.03.2010
  • Преглед на печата в "Дарик кафе" с Павел Хаджиев - 13.03.2010

От 1 април държавните служители ще трябва сами да поемат осигуровките си за здраве и пенсия, пише под глава "Сега". Така според изданието управляващите ще премахнат една от привилегиите на над 150 000 души, която изкривява пазара на труда и води до недостиг в бюджетите на здравното и социалното осигуряване. Така щели да се спестят достатъчно пари, за да не се вдига здравната вноска за всички останали граждани и работодатели предсрочно. Зад този вариант заставал лично премиерът Бойко Борисов, се отбелязва там. "Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано", коментирал той за "Сега". Промяната означавала заплатите на тази група да намалеят с около 13%- размерът на социалните и здравните вноски, които дължат. На бюджета така щели да се спестят 140 млн. лв. за осем месеца, колкото е недофинансирането на НЗОК за тази година заради прехвърлените от 2009 г. стари плащания.

"Кога олигарсите станаха такива?" е репликата на държавния глава, изведена на първа страница от "24 часа"; "Искам Борисов да успее без Цв., Д. и Костов" е друго заглавие там по повод брифинга на Първанов.

Службите са мобилизирани да проверяват бизнесмени, близки до Първанов, и да ровят по сигнали, излизали в медиите, съобщил вчера сайтът Bnews,  цитиран от "24 часа". "Такава проверка няма", заявил за "24 часа" вътрешният министър Цветан Цветанов. Той уточнил, че МВР и всички институции, които се занимават с икономически и финансови разследвания, работят по всеки получен конкретен сигнал за злоупотреби. Пред същия сайт и "Стандарт" Цветанов отбелязва, че при Алексей Петров са намерени изчезналите папки от кабинета на бившия премиер Сергей Станишев.

Кризата взе първа жертва сред търговските вериги - магазините за техника "Домо" са в ликвидация, отбелязва под глава "24 часа".15 от 39-те магазина "Домо" ще продължат да работят под марката "Техномаркет", съобщил търговският директор на веригата Веселин Владимиров. Причината за закриването са високи наеми, искани от "Кауфланд", научил "24 часа". Няма да имаме повече обекти във веригата, не постъпиха много пазарно, но не бих искал да коментирам, потвърдил Владимиров.

Случаят с Красьо Черничкия стигна и до годишния доклад на Държавния департамент за човешките права през 2009 г., отбелязва "24 часа" на първа страница. През октомври съдебната система бе опетнена от скандала с влиятелен посредник, твърдящ, че може да осигури от 8 до 13 гласа във ВСС, необходими за назначаване на магистрати, срещу 200 000 долара, пишело в документа. Той добавя, че според разследването 31 прокурори и съдии и трима магистрати от ВСС са били в контакт с посредника. Припомня се, че скандалът е довел до оставката на двама от членовете на съвета. Не се споменавало обаче, че разследването за търговия с влияние не доказала размяна на пари по случая "Красьо", както и че единствените обвинения срещу магистратите от тефтера на Георгиев са за неморални контакти.

Поне двама българи са пострадали заради обтягането на отношенията между Либия и Швейцария, отбелязва "24 часа". Медиите в конфедерацията съобщили за български инженер, държан три месеца в либийски арест през 2008 г. От МВнР уточнили, че българското посолство в Триполи е следило и съдействало за разрешаването на случая. Българинът едва наскоро е получил документите си и изходна виза, с която да може да напусне джамахирията. Той се е завърнал в София, но от МВнР не уточняват името му. Бил е нает от швейцарска компания и е сред 50-имата арестувани чуждестранни служители на швейцарски фирми. През юли 2008 г. е задържан и Лъчезар Димитров, който работел като пазач на кемпа на швейцарска фирма в Таджура - малък град край либийската столица. Реално обаче нямал работна виза. Влязъл в джамахирията с редовна виза, която не му позволява да работи в Либия. Димитров заминал за Либия с жена си, която имала работна виза, и по време на ареста замествал друг българин. След намеса на посолството той бил освободен от ареста седмица след задържането и останал в Либия.

"Труд" извежда на първа страница думите на президента Георги Първанов "Под сатър няма диалог", а на следваща: "Борба с кризата, не помежду ни".

"Мисля, че сме най-близко до консенсус с "Газпромекспорт" за периода за промяна на цените. Опитваме се да докажем на "Газпромекспорт", че един 6-месечен ценови период е по-приложим за нашите условия. Освен това ще поискаме той да съвпада с годишните сезони. Да кажем пролет-лято и есен-зима". Това казва пред "Труд" изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Искаме да докажем на нашия основен партньор "Газпром", че търсим по-пряк контакт с организацията, която добива и експортира газ - в Русия по закон това е "Газпром" и неговото дъщерно дружество "Газпромекспорт", посочва още той. И призовава обществото да не се заблуждава, защото това не значи автоматично намаляване на цената.

Сделки с конфликт на интереси за 7,5 млн. лева е разкрил одит в закритата Държавна агенция за информационни технологии и съобщения, съобщава "Труд" под глава. Натъкнахме се на случай "Батко и братко" в съобщенията, казал пред вестника транспортният министър Александър Цветков. Според него с поръчките за милиони се уредили фирми, близки до брата на бившия шеф на проекта за изграждане на телеком за държавната администрация Петър Илиев. Одитът е даден на прокуратурата. Атаката срещу мен е заради едни 50 млн. лева годишно, които спестявах на държавата. Сега искат да ги дадат на "Виваком", казал пред "Труд" Петър Илиев. "Чрез фирма със свързани лица високопоставен чиновник е раздал поръчки на огромна стойност по различни договори. Става дума за класически пример за свързани лица и компрометирани обществени поръчки", заявил министърът. Според Цветков в основата на схемата стои бившият шеф на главна дирекция "Електронни съобщителни мрежи" Петър Илиев, който доскоро отговаряше за изграждането на телекомуникациите на държавната администрация и секретните обекти, свързани с националната сигурност. Мегапроектът е известен като БТК-2. Скандалните договори били сключвани с фирми на съдружници на брата на Петър Илиев - Иван. Всички контракти са свързани с националната сигурност, заради което се смятат за класифицирана информация.

България не иска заем от европейската общност за ядрена енергия "Евратом", за да финансира строителството на АЕЦ Белене, казал министърът на енергетиката, икономиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от "Труд" и "24 часа". "Заеми - колкото искате, но ние сме казали, че не искаме да вземаме заеми и да не харчим пари от бюджета", посочил Трайков, който участва в Брюксел в съвет с енергийните министри от държавите-членки. Правителството твърди, че търси стратегически инвеститор за проекта, който ще е на стойност между 5 и 10 млрд. евро. За момента заем за него предлага само Русия, към чиито пари София гледа неохотно,  пише в публикацията. Припомня се, че за възможен заем от "Евратом", който би могъл да покрие част от инвестицията, говори председателят на ЕК Жозе Барозу при посещението на премиера Борисов в Брюксел миналия септември, но и такъв заем предполага наличието на стратегически инвеститор.

"Дума" извежда: "Президентът: Борисов е заложник на Иван Костов".

Водещото заглавие на "Атака" е "Гоце унижен, проси мир". Според изданието брифингът показал уплашен за поста си човек, който смята, че премиер още е Костов.

Арестуваният бивш съветник в ДАНС Алексей Петров често се виждал с Яне Янев, разкрил пред "Монитор" Димитър Абаджиев, който допреди месец бе дясна ръка на лидера на РЗС, пише изданието във водещ материал. "Тези контакти не трябва да се отричат. Аз съм техен свидетел. Факт е, че самата позиция на РЗС около акцията "Октопод" и защитата на Алексей Петров са достатъчно многозначителни, за да се направят съответните изводи", заявил Абаджиев. Той не скрил съмненията, че РЗС е инженерингов проект на служители в ДАНС по времето на предишното управление и че това е една от причините той да напусне РЗС. Абаджиев допълнил, че това вероятно е накарало и Димитър Чукарски да напусне партията в четвъртък.

"Рейтингът или реформите", пита "Капитал" върху снимка на премиера Борисов на първа страница. Правителството бави важните икономически реформи и рискува да вкара страната във втора вълна на кризата, се отбелязва там. С бездействието си кабинетът се превръща в катализатор на кризата, коментира седмичникът под заглавие "Влакът няма да тръгне така". Според него няма общ център на икономическата политика и няма кой да оценява и управлява системните рискове; икономическият екип изглежда като "механичен часовник, в който колелцата се въртят на различни посоки, а когато нещо се изкриви, премиерът вика "Стоп" и опитва ръчно да нарежда зъбците". Големият провал е в липсата на реформи, които трябваше да свият бюджетните разходи и да ги поставят на здрава основа; за да избегне протести и социално напрежение, премиерът Борисов лично замрази промените в пенсионното осигуряване, а оттам зейнаха още по-големи дупки, констатира вестникът. "И докато приходите в бюджета се свиваха заради кризата, номиналният център на икономическата политика - вицепремиерът Симеон Дянков, продължава да върти към балансиран бюджет (което да е аргумент за приемането ни в т.нар. чакалня на еврозоната). Това вече не е възможно, защото е с цената на задържани плащания към бизнеса за милиарди", констатира изданието.

Бившият министър Николай Василев, негови подчинени и изпълнители на обществени поръчки на министерството на държавната администрация движат общ инвестиционен проект, информира "Капитал" със заглавие "МДААР Бета АДСИЦ". Според изданието въпроси повдигат многото съвпадения в бизнес начинанията на Василев.
   
Македонският посланик в София Александър Василевски бе привикан вчера в българското външно министерство, където му е изразен остър протест и недоволството на българската страна по повод решението на съда в Гевгелия по делото на Спаска Митрова. Това съобщила македонската телевизия А1, цитирана от "Труд" и "Стандарт". Позицията ни била предадена от зам. външния министър Марин Райков. Завчера съдиите отнеха родителските права на българката и ги дадоха на бившия й съпруг Воислав Савич. Задължиха я и да плаща 40 евро месечна издръжка.  "Да, имаше среща в министерството. На нея бе предадена позицията ни, която бе изразена снощи", казала говорителката на МВнР Весела Чернева. След произнасяне на решението в четвъртък МВнР излезе с декларация, в която "с дълбока загриженост констатира, че процесът не е бил прозрачен", отбелязва изданието. "Монитор" се позовава на ВМРО, че мъжът на Митрова я ударил и счупил мобилния й телефон, когато отишла да види дъщеря си.