2008 г. ни напусна, оставяйки ни с чувство на световъртеж, с бушуване в мозъка, в състояние на глобално-политическа морска болест. През последните 12 месеца бяхме свидетели на следните събития: бунтовете в Тибет, Олимпийските игри на новата световна сила Китай, предизборното криминале в САЩ с публика по целия свят, войната между Русия и Грузия, избирането на Обама, най-тежката международна финансова криза от 30-те години насам, терористичните нападения в Мумбай, оприличени на "индийския 11-ти септември". По-малки сътресения като ирландското "не" на конституционния договор на ЕС вече въобще не се броят.
През последните години е имало по-мащабни, по-значими исторически моменти: 11 септември 2001 г. или войната в Ирак през 2003 г. бяха по-силни експлозии под свода на света. Но политически-емоционалният шеметен бяг, скоростната смяна на настроение и място на действието – от Уолстрийт до Кавказ, от страх от катастрофа до Обамамания спираше дъха и даде сигнал за едно ново качество на историята.
Вероятно ще трябва да свикнем с този барабанен огън на събитията. Той не беше случайност или родена от медии илюзия. Напорът на събитията е израз на демократизацията на световната история: повече хора, повече сили, повече възможности да изпъкнеш, да се включиш в разговора, да пречиш. Вече не е както преди, когато всички погледи автоматично се насочваха в една посока, когато във Вашингтон или Москва се дадеше паролата: "Близкоизточен конфликт". Извършителите, жертвите и местата на действие са умножиха многократно. Когато тибетците са накрая на силите си, грузинците веднага могат да ги заместят. Тероризмът няма да свърши само защото е започнала финансова криза, както ясно показаха ужасяващите атентати от Мумбай.
Самата финансова криза е глобализирана и демократизирана: тя вече не е криза на Азия или някаква друга регионална криза, както през 90-те години, нито е ексклузивна криза на богатите американци и европейци, която би оставила Китай или Индия незасегнати във възхода си, а истинска финансова криза, засягаща всички.
Някогашният американски съветник по въпросите на сигурността Збигнев Бжежински нарече феномена "глобално събуждане": за първи път в историята човечеството, в цялото си многообразие, е политически активно. Приятели на Тибет, които протестираха в Сан Франциско или Париж срещу обиколката на олимпийския огън, китайски студенти на Запад, които застанаха на страната на правителството и демонстрираха националната си гордост, афроамериканци, които с гласа си за Барак Обама за първи път в живота си взеха участие в президентски избори – всички те са симптоми на една универсална мобилизация. Дори в тероризма на мюсюлманските фанатици се крие една перверзна форма на "глобалното събуждане", на борбата за вниманието на света: Щяхме ли да мислим толкова много за исляма, ако не беше 11 септември 2001 г. и последствията от него? Защото атентатите от Мумбай не събудиха само симпатия към жертвите, но и – колкото и смущаващо да е това – успешно промениха представата за Индия: от икономическото чудо и рая за туристите от рекламите на Си Ен Ен те насочиха вниманието към нерешения конфликт в Кашмир и към съдбата на мюсюлманското малцинство в страната.
Новият плуралистичен свят получи през 2008 г. първия си официален форум, като ембрион на глобалния ред на 21-ия век. Групата на двайсетте (Г-20), която събира индустриални държави и страни в преход, от САЩ до Индонезия, е признанието на богатите и могъщите от вчера, че не могат повече да овладеят света.
Точно този пъстър, обхващащ Севера и Юга кръг, който от основаването си през 1999 г. водеше живот в сянка, се превърна в най-висша инстанция при дебатите за финансовата криза, в рамка, в която Буш, Саркози и Браун представиха спасителните си предложения. Старият световен елит вече не може да овладее сам тази криза и това има последици: някогашните развиващи се страни няма да допуснат да им се отнеме новозаетото място на масата на големите, когато в близко бъдеще стане дума за климата, търговията или борбата с бедността. Колкото и тази формация да е временна и незряла, Г-20 все пак е предвестник на нещо ново, за разлика от приличащите понякога на зомбита съвети и организации отпреди 1989 г., някои от които изглеждат отживели (като НАТО) или твърде тромави (като ООН). С една ad-hoc импровизация, под напора на страха от голяма катастрофа, колективната политическа фантазия извърши един гениален ход със създаването на Г-20.
2008 г. беше годината, през която окончателно свикнахме с многополюсния свят: Многообразието от центрове на властта, което се образува на мястото на глобалното единовластие на Съединените щати от войната в Ирак насам, еманципацията на Юга и на Изтока, станаха нещо естествено. След провала на политиката за световно надмощие на Буш, финансовата криза нанесе втори удар върху господството на САЩ: сега вече наистина не може повече да става дума за американска ера. В същото време меденият месец на нововъзникващите пазарни икономики приключи. Досега галопът на "не-Запада" беше феномен на бума: фантастични проценти на икономическия растеж, предимно в Азия. За момента това приключи.
Предсказанията, че икономиките на Китай, Индия или Русия биха могли да се "откъснат" от САЩ и Европа, се оказаха мит. Прогнозите за растежа трябваше да се коригират рязко надолу. Руската държавна пропаганда представи финансовата криза най-напред като грях на американците и техен проблем, но скоро след това московската борса беше затворена и олигарсите претърпяха щети за милиарди , които ги доведоха до ръба на фалита. Русия, която победи в похода си срещу Грузия, се оказа една изключително крехка сила.
След падането на цените на енергията, приходите на петролни държави с неблагонадеждни режими като Иран и Венецуела, от които Западът се страхува, започнаха да се топят. Атентатите в Мумбай разкриха, че възхваляваната ядрена и софтуерна сила Индия притежава апарат за сигурност на държава от третия свят. Емирството Дубай, което прахосва милиарди за приказен лукс, трябва да бъде финансово подкрепяно от солидния си съсед Абу Даби. Новите сили не са по-стабилни от старите, установени западни сили, а напротив. В дълготрайна перспектива преместването на властта към Изтока и Юга е неизбежно, но то не е безпрепятствено за нововъзникващите пазарни икономики.
Едно, при цялата му бюрократична безцветност, силно драматично ключово изречение беше произнесено от китайския президент Ху Цзинтао пред Политбюро на Комунистическата партия на Китай: От това дали партията ще успее да превърне натиска на кризата в мотивация, а предизвикателствата – в шансове, ще зависи способността й да управлява страната. Ясно е, че китайският режим живее в страх от размирици и че се нуждае от икономически постижения, за да легитимира властта си. Но че държавният и партиен шеф сам създава опасната взаимовръзка и публично се съмнява в управленческата способност на собствената си партия, е сигнал за тревога. Той трябва да се разглежда успоредно с триумфа на Олимпийските игри, за да се измери цялото напрежение, под което се намира в момента световната сила, която все още не е такава.
В последните години тезата, че модерните диктатури като китайската биха могли да са по-добре подготвени за бъдещето от уморените либерални демокрации на Запада беше станала мода. Русия на Путин, която демонстрира силата си в грузинската война през август, вече се смяташе за кандидат за една нова, опасна конкуренция на системите, една "нова Студена война". В края на годината автокрациите, които търпят икономически загуби и все пак трябва да треперят пред собствените си граждани, се показват по-малко впечатляващи. Вместо да предизвика нова Студена война, светът се опитва с общи усилия да се справи с кризата. И отписаната като упадъчна демокрация получи най-силното доказателство за виталността и атрактивността си от 1989 г. насам с приветствания по целия свят избор на Барак Обама: целият патос на свободата, за който, от идването на Буш на власт, светът не искаше да чуе, отново зазвуча свеж и истински, както в първия ден. Заедно с "глобалното събуждане" и установяването на новите сили, това е вторият основен извод от 2008 г.: податливостта на новодошлите и способността на западния модел да се възобновява.
2008 г. приключи недовършена: икономическата криза, която е едно от основните й събития, още не е достигнала връхната си точка, да не говорим за края й. Човечеството навлиза в следващата година с тягостното чувство за последна отсрочка, с предчувствието, че вече е изстрелян куршумът, който още не е достигнал целта си. Сигурно е, че кризата ще се превърне в тест за устойчивостта на всички държави и общества – тя ги улучва в най-чувствителните им места и изважда наяве типичните им противоречия. За САЩ тя означава потенциално прекъсване на любовната им връзка с капитализма и поставя въпроса дали не е наложителна преоценка на отношенията между държава и пазар, между индивид и общност. Как би се отразило на американците това те да не могат повече да вярват, че всеки сам е ковач на щастието си и че всеки има справедливия шанс за възход и успех? За европейците сценарият на опасностите е гръцки: една разцепена на привилегировани и неосигурени социална държава, която вече не може да удовлетвори отправените към нея изисквания, не намира необходимото за реформи мнозинство и превръща в свои врагове младите, безработните, имигрантите. В Америка, както и в Европа работи един могъщ потенциал от неспокойствие и необходимост от промяна, може би – революционна енергия. В САЩ вече се предприема един начален опит за отговор и решение: "Промяна" с Барак Обама в ролята на нов Франклин Рузвелт, който през 30-те години пренаписа с "Ню дийл" американския обществен договор, разшири влиянието на държавата и сложи юзди на частните интереси. Европейски Обама няма.
Барак Обама е човекът на 2008 г. Каква ще е позицията му в края на 2009 г. е отворен въпрос. Но историческата възможност, която той олицетворява, може да се назове и тя надхвърля пределите на възстановяването на американския престиж и символиката на чернокожия мъж, заемащ най-могъщия пост в света. Обама, готин и мултикултурен, олицетворява нещо толкова важно като надеждата за граждански световен диалог, за човечество, което може да създаде глобален дневен ред, което с общи усилия може да идентифицира жизнено важни теми и може да спори по тях по почтен начин.
Изминалите години, годините на Джордж Буш и на "войната с тероризма", бяха време на разцепление и поляризация, на трайно повишената политическа и реторична температура – горещи години, чието въплъщение неслучайно беше войната. Обама обещава охлаждане, той обещава и общност – не в смисъл на преодоляване на противоречията на интересите, това би било абсурдно очакване, а като навик и импулс: първоначалният жест вече не трябва да е стиснатият юмрук, а подадената ръка. Съществува един глобален копнеж по сътрудничество, светът, сякаш изгладнял, използва шанса за заседания и конференции на високо равнище – за климата, за регулирането на финансовите пазари или за инвестиционни програми, участниците влизат в спорове и въпреки това остават в общия разговор. Започна друга фаза, различна от ерата Буш с нейните непреодолими, твърди противопоставяния между приятел и враг, светлина и тъмнина, добро и зло, едно със сигурност не по-малко опасно , но по-гъвкаво време, и за момента то намери в Барак Обама своя умел герой.
Преди няколко години писателят Джон Ъпдайк публикува роман, който разказва историята на превърнал се в терорист млад мъж. Главният герой е син на американка и на студент по програма за културен обмен от мюсюлманска държава, който скоро изоставя семейството си и се завръща в родината си. Струва ли ни се познато това? 2008 беше годината, през която в тази история изведнъж можеше да се разпознае една друга, слисваща света: произходът на Ахмад Мълой, героя на Ъпдайк, е точно като този на Барак Обама. Това е една и съща история, с която човек може да стане терорист в литературата и президент на Съединените щати в живота. Това е дълбоката несигурност, с която напускаме отишлата си година, и надеждата. (БТА)
3 часа
Общината със спешни мерки заради непочистените пътища към Витоша
Пътищата до природен парк Витоша - кв.”Драгалевци” - хижа “Алеко” и кв.”Бояна” - местност ...
4 часа
Мъжът, подпалил спяща жена в метрото на Ню Йорк: Нямам спомени
Мъжът, заподозрян в подпалването и убийството на жена във влак на метрото в Ню Йорк, ...
5 часа
Пеевски: Бедстващите по празниците хора неустойки не ги топлят
Фактът, че повече от 200 населени места са без ток, е скандален, заяви в своя позиция председателят ...
6 часа
с 18% са се увеличили бездомниците в САЩ за година
През тази година броят на бездомните в САЩ се е увеличил с 18,1%, което представлява значителен ...
8 часа
Енергийният министър: До края на деня да бъде пуснат токът навсякъде, иначе компенсации за потърпевшите
Министърът на енергетика настоя до края на деня повредите да бъдат отстранени и захранването ...
ohnamama.bg
Първото правило на здравата семейна система
Проблемът е да не знаем кой е истинският проблем!
Когато в кабинета влезе родител с проблем, най-често ...
8 часа
3000 души в региона на Троян все още нямат ток
Ситуацията в Троянско продължава да е усложнена заради нови валежи от сняг навръх ...
8 часа
Израелски войници бяха разположени в болница в Газа
Израелски военнослужещи започнаха тази сутрин военни операции около болница в ивицата ...
9 часа
Три случая на домашно насилие през празничните дни в Пернишко
По три случая на домашно насилие са работили полицаите в Пернишко през празничните ...
9 часа
Без пластмаса и без шишета: Иновативните супермаркети в САЩ
Супермаркет във Виена предлага всичко, необходимо за купувача, освен опаковките, съобщи ...
9 часа
Ще има ли увеличение на данък сгради и таксата за смет в Ямбол
Данъкът върху недвижимите имоти в Ямбол през 2025 г. ще бъде 2,5 промила за жилищни и нежилищни ...
9 часа
Борба с дезинформацията: Ролята на журналистите в Мозамбик
В редакцията на Evidencias в Мапуто, Мозамбик, Реджиналдо Чамбул и неговият екип се отдават ...
9 часа
Поскъпва билетът за посещение на „Царевец“
С 50 % поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта „Царевец“ във Велико ...
9 часа
Италианската журналистка Чесилия Сала е арестувана в Техеран
Италианската журналистка Чесилия Сала, работеща в Иран, е била арестувана на 19 декември ...
9 часа
В община Самоков няма бедстващи хора, увери кметът Ангел Джоргов
Няма бедстващи хора на територията на община Самоков, независимо че едно от селата ...
10 часа
Китай осъди на смърт мъж за убийството на 35 души при умишлен автомобилен инцидент в Чжухай
Китайски съд осъди на смърт мъжа, който уби 35 души, като се вряза с автомобил в група ...
10 часа
Няма свята нощ и празник: Вандали вилняха в Стамболийски (СНИМКИ)
Вандали вилняха в Стамболийски. За тях няма свята нощ и празник.
На сутринта след ...
10 часа
Бурни вълни привлякоха погледи към фара в Ахтопол (ВИДЕО)
Кадри на бурни вълни, заснети на Южното Черноморие, станаха голям хит в социалната ...
10 часа
С какви оплаквания най-често българите викат линейка по празниците
Повикванията за спешна медицинска помощ в София в периода 24-26 декември тази година ...
10 часа
Читалище в Ивайловград празнува 110 години (СНИМКИ)
С грандиозен концерт спектакъл Народно читалище "Пробуда 1914" Ивайловград отбелязва ...
10 часа
Финландският президент: Ситуацията с повредените кабели в Балтийско море е под контрол
Финландският президент Александер Стуб заяви днес, че ситуацията с повредените кабели ...
10 часа
Пътник от разбилия се в Казахстан самолет: Преди катастрофата чух силен взрив
Пътник от самолета на Азербайджанските авиолинии, който в сряда се разби в край казахстански ...
10 часа
Какво ще бъде времето през последния уикенд на 2024
През следващото денонощие облачността над по-голямата част от страната ще бъде значителна ...
10 часа
В тежко състояние е всеки втори пациент, приет в спешното на „Св. Анна“ по време на празниците
Всеки втори пациент, преминал през спешното отделение на Университетската многопрофилна ...
10 часа
Възстановяват електронните портфейли на потребителите на „синя зона“ във Варна
Над 60 000 са активните потребители със средства в приложението за платено паркиране ...
11 часа
Полският премиер разкритикува Унгария заради връзките ѝ с Русия
Премиерът на Полша Доналд Туск разкритикува унгарския си колега Виктор Орбан, че поддържа ...
11 часа
Ремонтират ГКПП „Кулата“ преди старта на Шенген по суша
Пътят към съседна Гърция е една идея по-спокоен, няколко дни преди предстоящото влизане ...
11 часа
Мрак и молитва: Троянският манастир остана без ток 30 часа по Коледа (СНИМКИ)
Близо 30 часа Троянската света обител остана без ток, а службите се провеждаха на студено ...
11 часа
За по-малко от година: Спестявания общо за над 4 300 000 лв. с абонамент за eMAG Genius
Към момента близо 200 000 клиенти използват услугата Genius в България
През 2024 г. клиентите ...
11 часа
Кукери от кюстендилски села ще направят шествие в центъра на града
Кукери от джамалджийските групи от селата Ябълково, Гирчевци, Багренци, Пиперков чифлик, ...
11 часа
Петдесет тона хуманитарна помощ от ЕС и СЗО ще пристигнат в Сирия на 31 декември
Петдесет тона хуманитарна помощ, състояща се от медицински консумативи, финансирана ...
11 часа
Азербайджански прокурори пристигнаха в Грозни във връзка с катастрофата край Актау (ОБЗОР)
Азербайджански прокурори пристигнаха в Грозни във връзка със самолетната катастрофата ...
12 часа
Психично болен мъж вилнее в разградското село Божурово
Страдащ от психично заболяване жител на кубратското село Божурово е нанесъл щети на ...
12 часа
Турция е неутрализирала 14 терористи от ПКК в Северен Ирак
Турското министерство на националната отбрана съобщи, че е неутрализирало 14 терористи ...
12 часа
Германски икономисти предупреждават за блокиране на реформите при „голяма коалиция“ след изборите
Евентуално образуване на голяма коалиция след предсрочните избори в Германия на 23 ...
12 часа
Хванаха 17-годишен шофьор без книжка
Задържан е непълнолетен, който е управлявал автомобил без шофьорска книжка, съобщиха ...
12 часа
Приходите от Суецкия канал спаднали с над 60% през 2024 г. заради напрежението в Червено море
Приходите от Суецкия канал са спаднали с над шестдесет процента през 2024 г. заради напрежението ...
12 часа
Спасиха живота на възрастна самотноживееща жена при пожар в дома ѝ
Спасиха живота на възрастна самотноживееща жена при пожар в дома ѝ в София, съобщиха ...
12 часа
Арестуваха българин в Атина за отвличане на жена, принуждавал я да проси
В полицията под арест е 39-годишен българин, който я отвлякъл своя сънародничка и я държал ...
12 часа
Експерти предупреждават: Зад волана няма безопасно количество алкохол
Колко питиета е безопасно да изпия, когато съм с колата? На този въпрос отговарят експерти ...
12 часа
Путин отхвърли предложението на екипа на Тръмп за мир в Украйна
Руският президент Владимир Путин отхвърли предложение, разработено от екипа на новоизбрания ...