2008 г. ни напусна, оставяйки ни с чувство на световъртеж, с бушуване в мозъка, в състояние на глобално-политическа морска болест. През последните 12 месеца бяхме свидетели на следните събития: бунтовете в Тибет, Олимпийските игри на новата световна сила Китай, предизборното криминале в САЩ с публика по целия свят, войната между Русия и Грузия, избирането на Обама, най-тежката международна финансова криза от 30-те години насам, терористичните нападения в Мумбай, оприличени на "индийския 11-ти септември". По-малки сътресения като ирландското "не" на конституционния договор на ЕС вече въобще не се броят.
През последните години е имало по-мащабни, по-значими исторически моменти: 11 септември 2001 г. или войната в Ирак през 2003 г. бяха по-силни експлозии под свода на света. Но политически-емоционалният шеметен бяг, скоростната смяна на настроение и място на действието – от Уолстрийт до Кавказ, от страх от катастрофа до Обамамания спираше дъха и даде сигнал за едно ново качество на историята.
Вероятно ще трябва да свикнем с този барабанен огън на събитията. Той не беше случайност или родена от медии илюзия. Напорът на събитията е израз на демократизацията на световната история: повече хора, повече сили, повече възможности да изпъкнеш, да се включиш в разговора, да пречиш. Вече не е както преди, когато всички погледи автоматично се насочваха в една посока, когато във Вашингтон или Москва се дадеше паролата: "Близкоизточен конфликт". Извършителите, жертвите и местата на действие са умножиха многократно. Когато тибетците са накрая на силите си, грузинците веднага могат да ги заместят. Тероризмът няма да свърши само защото е започнала финансова криза, както ясно показаха ужасяващите атентати от Мумбай.
Самата финансова криза е глобализирана и демократизирана: тя вече не е криза на Азия или някаква друга регионална криза, както през 90-те години, нито е ексклузивна криза на богатите американци и европейци, която би оставила Китай или Индия незасегнати във възхода си, а истинска финансова криза, засягаща всички.
Някогашният американски съветник по въпросите на сигурността Збигнев Бжежински нарече феномена "глобално събуждане": за първи път в историята човечеството, в цялото си многообразие, е политически активно. Приятели на Тибет, които протестираха в Сан Франциско или Париж срещу обиколката на олимпийския огън, китайски студенти на Запад, които застанаха на страната на правителството и демонстрираха националната си гордост, афроамериканци, които с гласа си за Барак Обама за първи път в живота си взеха участие в президентски избори – всички те са симптоми на една универсална мобилизация. Дори в тероризма на мюсюлманските фанатици се крие една перверзна форма на "глобалното събуждане", на борбата за вниманието на света: Щяхме ли да мислим толкова много за исляма, ако не беше 11 септември 2001 г. и последствията от него? Защото атентатите от Мумбай не събудиха само симпатия към жертвите, но и – колкото и смущаващо да е това – успешно промениха представата за Индия: от икономическото чудо и рая за туристите от рекламите на Си Ен Ен те насочиха вниманието към нерешения конфликт в Кашмир и към съдбата на мюсюлманското малцинство в страната.
Новият плуралистичен свят получи през 2008 г. първия си официален форум, като ембрион на глобалния ред на 21-ия век. Групата на двайсетте (Г-20), която събира индустриални държави и страни в преход, от САЩ до Индонезия, е признанието на богатите и могъщите от вчера, че не могат повече да овладеят света.
Точно този пъстър, обхващащ Севера и Юга кръг, който от основаването си през 1999 г. водеше живот в сянка, се превърна в най-висша инстанция при дебатите за финансовата криза, в рамка, в която Буш, Саркози и Браун представиха спасителните си предложения. Старият световен елит вече не може да овладее сам тази криза и това има последици: някогашните развиващи се страни няма да допуснат да им се отнеме новозаетото място на масата на големите, когато в близко бъдеще стане дума за климата, търговията или борбата с бедността. Колкото и тази формация да е временна и незряла, Г-20 все пак е предвестник на нещо ново, за разлика от приличащите понякога на зомбита съвети и организации отпреди 1989 г., някои от които изглеждат отживели (като НАТО) или твърде тромави (като ООН). С една ad-hoc импровизация, под напора на страха от голяма катастрофа, колективната политическа фантазия извърши един гениален ход със създаването на Г-20.
2008 г. беше годината, през която окончателно свикнахме с многополюсния свят: Многообразието от центрове на властта, което се образува на мястото на глобалното единовластие на Съединените щати от войната в Ирак насам, еманципацията на Юга и на Изтока, станаха нещо естествено. След провала на политиката за световно надмощие на Буш, финансовата криза нанесе втори удар върху господството на САЩ: сега вече наистина не може повече да става дума за американска ера. В същото време меденият месец на нововъзникващите пазарни икономики приключи. Досега галопът на "не-Запада" беше феномен на бума: фантастични проценти на икономическия растеж, предимно в Азия. За момента това приключи.
Предсказанията, че икономиките на Китай, Индия или Русия биха могли да се "откъснат" от САЩ и Европа, се оказаха мит. Прогнозите за растежа трябваше да се коригират рязко надолу. Руската държавна пропаганда представи финансовата криза най-напред като грях на американците и техен проблем, но скоро след това московската борса беше затворена и олигарсите претърпяха щети за милиарди , които ги доведоха до ръба на фалита. Русия, която победи в похода си срещу Грузия, се оказа една изключително крехка сила.
След падането на цените на енергията, приходите на петролни държави с неблагонадеждни режими като Иран и Венецуела, от които Западът се страхува, започнаха да се топят. Атентатите в Мумбай разкриха, че възхваляваната ядрена и софтуерна сила Индия притежава апарат за сигурност на държава от третия свят. Емирството Дубай, което прахосва милиарди за приказен лукс, трябва да бъде финансово подкрепяно от солидния си съсед Абу Даби. Новите сили не са по-стабилни от старите, установени западни сили, а напротив. В дълготрайна перспектива преместването на властта към Изтока и Юга е неизбежно, но то не е безпрепятствено за нововъзникващите пазарни икономики.
Едно, при цялата му бюрократична безцветност, силно драматично ключово изречение беше произнесено от китайския президент Ху Цзинтао пред Политбюро на Комунистическата партия на Китай: От това дали партията ще успее да превърне натиска на кризата в мотивация, а предизвикателствата – в шансове, ще зависи способността й да управлява страната. Ясно е, че китайският режим живее в страх от размирици и че се нуждае от икономически постижения, за да легитимира властта си. Но че държавният и партиен шеф сам създава опасната взаимовръзка и публично се съмнява в управленческата способност на собствената си партия, е сигнал за тревога. Той трябва да се разглежда успоредно с триумфа на Олимпийските игри, за да се измери цялото напрежение, под което се намира в момента световната сила, която все още не е такава.
В последните години тезата, че модерните диктатури като китайската биха могли да са по-добре подготвени за бъдещето от уморените либерални демокрации на Запада беше станала мода. Русия на Путин, която демонстрира силата си в грузинската война през август, вече се смяташе за кандидат за една нова, опасна конкуренция на системите, една "нова Студена война". В края на годината автокрациите, които търпят икономически загуби и все пак трябва да треперят пред собствените си граждани, се показват по-малко впечатляващи. Вместо да предизвика нова Студена война, светът се опитва с общи усилия да се справи с кризата. И отписаната като упадъчна демокрация получи най-силното доказателство за виталността и атрактивността си от 1989 г. насам с приветствания по целия свят избор на Барак Обама: целият патос на свободата, за който, от идването на Буш на власт, светът не искаше да чуе, отново зазвуча свеж и истински, както в първия ден. Заедно с "глобалното събуждане" и установяването на новите сили, това е вторият основен извод от 2008 г.: податливостта на новодошлите и способността на западния модел да се възобновява.
2008 г. приключи недовършена: икономическата криза, която е едно от основните й събития, още не е достигнала връхната си точка, да не говорим за края й. Човечеството навлиза в следващата година с тягостното чувство за последна отсрочка, с предчувствието, че вече е изстрелян куршумът, който още не е достигнал целта си. Сигурно е, че кризата ще се превърне в тест за устойчивостта на всички държави и общества – тя ги улучва в най-чувствителните им места и изважда наяве типичните им противоречия. За САЩ тя означава потенциално прекъсване на любовната им връзка с капитализма и поставя въпроса дали не е наложителна преоценка на отношенията между държава и пазар, между индивид и общност. Как би се отразило на американците това те да не могат повече да вярват, че всеки сам е ковач на щастието си и че всеки има справедливия шанс за възход и успех? За европейците сценарият на опасностите е гръцки: една разцепена на привилегировани и неосигурени социална държава, която вече не може да удовлетвори отправените към нея изисквания, не намира необходимото за реформи мнозинство и превръща в свои врагове младите, безработните, имигрантите. В Америка, както и в Европа работи един могъщ потенциал от неспокойствие и необходимост от промяна, може би – революционна енергия. В САЩ вече се предприема един начален опит за отговор и решение: "Промяна" с Барак Обама в ролята на нов Франклин Рузвелт, който през 30-те години пренаписа с "Ню дийл" американския обществен договор, разшири влиянието на държавата и сложи юзди на частните интереси. Европейски Обама няма.
Барак Обама е човекът на 2008 г. Каква ще е позицията му в края на 2009 г. е отворен въпрос. Но историческата възможност, която той олицетворява, може да се назове и тя надхвърля пределите на възстановяването на американския престиж и символиката на чернокожия мъж, заемащ най-могъщия пост в света. Обама, готин и мултикултурен, олицетворява нещо толкова важно като надеждата за граждански световен диалог, за човечество, което може да създаде глобален дневен ред, което с общи усилия може да идентифицира жизнено важни теми и може да спори по тях по почтен начин.
Изминалите години, годините на Джордж Буш и на "войната с тероризма", бяха време на разцепление и поляризация, на трайно повишената политическа и реторична температура – горещи години, чието въплъщение неслучайно беше войната. Обама обещава охлаждане, той обещава и общност – не в смисъл на преодоляване на противоречията на интересите, това би било абсурдно очакване, а като навик и импулс: първоначалният жест вече не трябва да е стиснатият юмрук, а подадената ръка. Съществува един глобален копнеж по сътрудничество, светът, сякаш изгладнял, използва шанса за заседания и конференции на високо равнище – за климата, за регулирането на финансовите пазари или за инвестиционни програми, участниците влизат в спорове и въпреки това остават в общия разговор. Започна друга фаза, различна от ерата Буш с нейните непреодолими, твърди противопоставяния между приятел и враг, светлина и тъмнина, добро и зло, едно със сигурност не по-малко опасно , но по-гъвкаво време, и за момента то намери в Барак Обама своя умел герой.
Преди няколко години писателят Джон Ъпдайк публикува роман, който разказва историята на превърнал се в терорист млад мъж. Главният герой е син на американка и на студент по програма за културен обмен от мюсюлманска държава, който скоро изоставя семейството си и се завръща в родината си. Струва ли ни се познато това? 2008 беше годината, през която в тази история изведнъж можеше да се разпознае една друга, слисваща света: произходът на Ахмад Мълой, героя на Ъпдайк, е точно като този на Барак Обама. Това е една и съща история, с която човек може да стане терорист в литературата и президент на Съединените щати в живота. Това е дълбоката несигурност, с която напускаме отишлата си година, и надеждата. (БТА)

12 минути
Каква цена е готова да плати Украйна за мира
"На руснаците не може да им се вярва. Правят се, че са съгласни да сключат договор, но ...
1 час
От днес може да бъде посещаван гробът на папа Франциск в Рим
От днес гробът на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим ще може да ...
2 часа
Осъден кардинал иска да е част от конклава за избор на нов папа
Кардинал, осъден за финансови престъпления от Ватикана, настоява, че има право да участва ...
3 часа
На разходка за врабчета – къде и как в града да ги зърнем и преброим
"На разходка за врабчета" е инициатива на Българското дружество за защита на птиците ...
3 часа
Проблеми с жлъчката - симптоми, рискови групи и какво да правим при криза
Изкушенията на великденската трапеза бяха много и това крие риск от претоварване на ...
Искам да забременея: как да ускорим процеса?
Опитвате ли се да забременеете бързо? Може би сте едни от късметлиите, които успяват да забременеят от ...
3 часа
Как да се защитим от вредните слънчеви лъчи
Слънцето е жизненоважно за нас, но прекомерното излагане на вредните му лъчи може да ...
3 часа
Увеличават се жертвите на експлозията в Иран
Според най-нови данни на иранските власти 18 са вече загиналите в мощната експлозия, ...
4 часа
Последиците от употребата на алкохол, цигари и заседналия живот започват да се проявяват на 36-годишна възраст
Учените са установили, че последиците от употребата на алкохол, тютюнопушенето и недостатъчните ...
4 часа
Намаляването на калориите с 30% подпомага дълголетието
Спазването на по-малко известното „правило на 30%“ може да помогне за удължаване на ...
5 часа
Путин поиска разговори с Украйна „без предварителни условия“
По време на разговорите в Кремъл със специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф Владимир ...
5 часа
„Да, България“ избира председател на национална конференция
Национална конференция ще проведе Движение “Да, България” в неделя, на която ще се ...
5 часа
Как да разпознаем хубавото авокадо и какво да не си купуваме🥑🛒
Авокадото – зелено злато, любимец на почитателите на здравословното хранене, тостовете ...
5 часа
Как и откъде да вземем здравноосигурителна книжка за дете?
Здравноосигурителната книжка е документ, удостоверяващ здравното осигуряване в НЗОК. ...
6 часа
Времето се разваля – ще вали дъжд
Днес (неделя) ще бъде предимно облачно с превалявания от дъжд, главно в западната половина ...
13 часа
Урсула фон дер Лайен: Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз
Киев може да разчита на подкрепа от Европейския съюз при преговори за постигане на ...
13 часа
Внимание, шофьори: Усложнена е пътната обстановка в прохода „Петрохан“
Метеорологични условия затрудняват движението по прохода "Петрохан". Това съобщават ...
13 часа
Дъжд с гръмотевици и градушка удариха Монтанско, евакуират хора (СНИМКИ/ВИДЕО)
Пороен дъжд валя в област Монтана и наводни дворове в редица селища от областта, каза ...
14 часа
Авария остави без ток столични квартали
Авария остави без ток части от столичните квартали ж.к. Малинова долина и ж.к. Студентски ...
14 часа
Редки класики показаха на 12-ия ретро парад в Сливен (СНИМКИ)
Състоя се дванадесетото издание на парада на ретро автомобили и мотоциклети в Сливен, ...
17 часа
Пътник без билет: Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско
Мъж нападна контрольорка в автобус във Варненско, съобщиха от полицията.
66-годишният ...
18 часа
Азиатец и двама тъмнокожи са сред фаворитите за нов папа
През май във Ватикана ще се проведе конклав - повече от 100 кардинали ще решат кой ще ...
18 часа
Зеленски се срещна с Макрон и Стармър
Украинският президент Володимир Зеленски се срещна с френския си колега Еманюел Макрон ...
18 часа
Почина Жан-Пол Монтанари
Жан-Пол Монтанари, емблематичен директор на танцовия фестивал в Монпелие (Montpellier Danse) ...
19 часа
От бомбоубежища до музеи: Какво има под улиците на София?
Какво има под улиците на София и може ли този непознат, мрачен и невидим свят да се превърне ...
19 часа
Желязков: В сърцата и умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав
Папа Франциск беше преди всичко изключителен човек, изключителен духовник, изключителен ...
20 часа
Зов за помощ: ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов
Зов за помощ. Военновъздушните сили спешно търсят кръводарители за командир Антон ...
20 часа
Русия: Върнахме си пълния контрол върху Курска област
Началникът на генералния щаб на руската армия - генерал Валерий Герасимов, е докладвал ...
21 часа
406 ранени при експлозията на пристанище в Иран
406 са вече ранените в мощната експлозия, разтърсила иранския пристанищен град Бандар ...
22 часа
Зов за помощ: Майка на 5-годишно дете се нуждае от средства, за да се пребори с онкологично заболяване
В желанието си да помогнат на Галя хората от мездренското село Царевец тази година ...
22 часа
Турската полиция задържа 47 души във връзка с разследването на кмета на Истанбул
Полицията в Истанбул задържа 47 души при полицейски акции, свързани с корупционното ...
23 часа
Външният министър: Най-важното послание на папа Франциск към света беше за смирение и мир
Изразяваме най-дълбоката си съпричастност и съболезнования към всички католици, всички ...
23 часа
С богата програма Старозагорският зоопарк ще отпразнува рождения си ден
Зоопарк Стара Загора кани всички приятели и любители на животните и природата на 68-годишния ...
23 часа
„Символична среща“: Тръмп и Зеленски проведоха кратък разговор в Рим
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и колегата му Доналд Тръмп проведоха разговор ...
1 ден
Възстановено е движението по автомагистрала АМ „Тракия“
Възстановено е движението по автомагистрала (АМ) "Тракия" в посока София при 172-ри км, ...
1 ден
Стратегически ходове причиниха разрив между двойките във Вилата на любовта
Стратегическата мисъл, бързите ходове и правилната преценка се оказаха ключови за ...
1 ден
Росен Желязков и водената от него българска делегация пристигнаха във Ватикана
Министър-председателят Росен Желязков пристигна във Ватикана, където заедно с водената ...
1 ден
В подкрепа на доброто: Благотворителен турнир за болно дете обединява Варна
Благотворителен турнир "Белослава" обединява Варна в подкрепа на доброто. На 3 и 4 май ...
1 ден
„Да защитим децата си“: Протест ще затрудни движението в района на Дунав мост - Русе
Движението в района на Дунав мост ще бъде затруднено в продължение на около два часа ...
1 ден
Земетресение в района на Варна
Земетресение с магнитуд 2.2 по скалата на Рихтер е било регистрирано рано тази сутрин ...
1 ден
Нормалният сърдечен ритъм – какъв трябва да бъде и какво му влияе
Сърцето е един от най-важните органи в човешкото тяло. Неговият ритъм – честотата, ...