Европейското първенство по футбол 2012 през юни беше шансът на Украйна да се покаже в добра светлина, да си създаде по-добри връзки със Запада, да подобри образа си в международен план и да подпомогне своята изпаднала в много тежко състояние икономика.
Вместо това шампионатът се превърна в голямо главоболие.
Предприемайки ход, напомнящ времето на Студената война, високопоставени представители от Европейския съюз заявиха, че ще бойкотират мачовете, които ще се играят в Украйна заради предполагаемото малтретиране на намиращия се в затвора бивш министър-председател Юлия Тимошенко. Критици предупреждават, че феновете може да бъдат отблъснати от прекалено високите цени в украинските хотели и че нуждаещото се от пари правителство е застрашило страната, похарчвайки 14 милиарда долара за шампионата.
"Това беше шанс да покажем страната, защото тук ще дойдат хиляда журналисти", каза Олех Рибачук, член на първия кабинет на Тимошенко, който е станал граждански актвист. "Сега тези хиляда журналисти ще дойдат и ще пишат за милион проблеми".
"Политически, икономически ползи и ползи за имиджа - не виждам такива", каза Рибачук.
През 2007 година Украйна получи домакинството на Евро 2012 заедно със съседна Полша, като това решение целеше да възнагради и насърчи двете обичащи футбола бивши комунистически източноевропейски страни - Полша вече е горд член на ЕС, а Украйна се стреми да стане такъв. Тогава украинската икономика процъфтяваше и Западът прояви голям интерес към страната след масовите демократични протести от 2004 година, известни като Оранжевата революция, която доведе на власт прозападно правителство.
Днес положението в Украйна е коренно различно.
Тимошенко, харизматичната героиня от Оранжевата революция с русите плитки и висш опозиционен лидер, излежава седемгодишна присъда в затвора заради злоупотреба с власт. Западните страни миналата година заклеймиха присъдата като политически мотивирано преследване от страна на режима на президента Виктор Янукович. През 2004 година Тимошенко спомогна за анулирането на неговата белязана от измами изборна победа.
В сряда тя прекрати гладната стачка, която започна преди близо три седмици, след като, както се твърди, надзиратели в затвора я покрили с чаршаф и я удряли в стомаха, докато викала за помощ. Тя вече страдаше от силни болки в гърба.
Снимките на големи контузни наранявания по корема и ръцете на Тимошенко, разпространени от най-високопоставения в страната представител по човешките права, ужасиха международната общност и подтикнаха висши представители на ЕС, включително председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, Херман ван Ромпой и Жозе Мануел Барозу, както и правителствата на Австрия и Белгия да се откажат от намерението си да посетят футболни мачове в Украйна. Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че би посетила Украйна по време на първенството, само ако се подобри лечението на Тимошенко.
"Липсата на високопоставени чуждестранни представители е унизителна за управлението на Янукович и ще продължи да бъде причина за негативния медиен имидж на страната", каза Алекс Бридо, специалист по Украйна към "Юрейжа Груп", американска консултантска компания за геополитически рискове.
Понасяйки още едно унижение, Украйна трябваше да отмени регионалния форум на държавите от Централна и Източна Европа, след като повече от дузина лидери отказаха да участват заради случая "Тимошенко".
Финансово страната също се намира в лошо състояние.
Световната финансова криза почти унищожи украинската икономика, довеждайки до свиването на БВП с 15 процента през 2009 година и тя все още не се е възстановила напълно. Спасителен заем в размер на 15,6 млрд. долара от Международния валутен фонд /МВФ/ е замразен от повече от година заради нежеланието на Янукович да предприеме непопулярни мерки за икономии.
При това положение мнозина се питат дали Украйна може да си позволи Евро 2012.
Правителството казва, че е похарчило около 4,3 млрд. долара за построяването на стадиони и подобряването на пътната и железопътната инфраструктура за първенството, но не беше огласена общата сума, в която се включват финансирани от държавата строежи на хотели, рекламни кампании и обучение на персонал.
По оценка на базираната в Киев анализаторска група "Давинчи" Украйна ще похарчи общо поне 14 млрд. долара за домакинството на първенството, по-голямата част от които ще дойдат от държавния бюджет. Групата смята, че до 8 млрд. долара от тази сума няма да се възвърнат в средносрочен план, тъй като е малко вероятно туризмът да отбележи значителен ръст след шампионата. Другият домакин Полша ще похарчи още повече - 29 млрд. долара за подобряване на инфраструктурата за домакинството, гласят официалните данни, но 40 процента от тази сума ще бъдат покрити от фондовете на ЕС.
"Това е потресаваща сума за разходи по Европейското първенство", каза за Украйна Саймън Чадуик, преподавател по бизнес стратегии и маркетинг в спорта в университета "Ковънтри". Той допълни, че доста по-богатата Великобритания ще похарчи около 16 млрд. долара за Летните олимпийски игри 2012 в Лондон.
"По отношение на икономическата възвръщаемост това ли беше най-добрият начин да се изхарчат парите?"
Най-високопоставеният представител на Украйна в европейската футболна централа УЕФА не е съгласен.
"Убеден съм, че Украйна се нуждае много от този проект", каза Маркиан Лубкивски, отговорник на УЕФА за Евро 2012 в Украйна. "Интегрираме се в европейската общност ... това е геополитически проект".
"Ще имаме модерна инфраструктура Е ще посрещнем доста гости и се надявам, че много от тях ще посетят страната ни и в бъдеще".
Чадуик обаче посочи, че Гърция, която сега се намира в дълбока финансова криза, беше домакин на Летните олимпийски игри 2004 , но тогава не успя да направи така, че скъпите стадиони и тренировъчни съоръжения да се използват и след игрите. "Давинчи" оценяват финансовите загуби за Гърция заради Олимпиадата на 4 млрд. долара.
"Практиката показва, че стадионите си стоят и западат", каза Чадуик.
Опозиционният депутат Остап Семерак от партията на Тимошенко обвини правителството в незаконно присвояване на 3,7 млрд. долара, възлагайки поръчки на приятелски фирми на занижени цени и след това получавайки комисионни.
Появил се наскоро поръчан от правителството рекламен видеоклип предизвика скандал, след като стана ясно, че 30-секундното филмче е струвало на данъкоплатеца 160 000 долара и въпреки това се е оказало пълен провал. Критици се подиграваха на видеоклипа, на който група украинци, които ще помагат за домакинството на шампионата, са показани как учат английски и правят очевидна граматическа грешка.
Украйна вече се сдоби с лош медиен имидж. Шефът на УЕФА, Мишел Платини, се оплака от прекалено високите цени на хотелите и призова правителството да попречи на "бандитите и мошениците" да мамят запалянковците.
Дори хумористична телевизионна реклама в Холандия предизвика скандал около Евро 2012.
Холандска енергийна компания наскоро показа рекламен видеоклип, който съветва жените да не пускат съпрузите си на Евро 2012, защото е доста вероятно те да бъдат прелъстени от привлекателните украинки. Киев протестира срещу рекламата, определяйки я като "унизителна и дискриминираща". (БТА)