Софийски районен съд прекрати делото срещу бившия директор на „Топлофикация” Валентин Димитров за валутни престъпления и го върна обратно на прокуратурата.
Магистратите прецениха, че в обвинителния акт има процесуални пропуски и нарушения и така се нарушават правата на подсъдимия за защита.
Според защитата на Валентин Димитров в разследвания период от 2 октомври 1999 година до 26 юни 2003 година има разминаване на датите в разглежданите подпериоди кога и как точно са извършвани сделките и преводите в австрийската банка. Според съда това нарушава правата на подсъдимия за защита и съответно подготовката на адвокатите му. Наблюдаващият прокурор по делото Божидар Джамбазов заяви, че това са технически неточности, които могат да бъдат лесно отстранени в процеса на делото. Той продължава да счита, че обвинителният акт и наказателното постановление са достатъчни за подвеждане под съдебна отговорност на Валентин Димитров, но прокуратурата ще се съобрази с постановлението на съда. Адвокатите на Валентин Димитров поискаха и отвод на прокурор Божидар Джамбазов заради медийни изяви, в които изразява предварително становище за виновността на Валентин Димитров. Съдът обаче отхвърли това тяхно искане с аргумента, че прокурорът е участвал съвестно и е овластен от закона за разследване на случая и той не може да бъде отстранен, защото не е нарушил процесуалните правила.В съда не се яви служителят от австрийската банка, където разследващите намериха близо 4 милиона евро, Маркус Валеруц, който е бил нередовно призован. Това беше първото дело срещу Вальо Топлото за валутни престъпления.
Същевременно бившият директор на „Топлофикация” - София Валентин Димитров заяви, че му се вменява вина, без да е доказано какво е откраднал от дружеството. Димитров каза още, че ако журналистите искат да разберат кой източва „Топлофикация”, могат да узнаят това много лесно.
Валентин Димитров каза още: "Това е пълна глупост, защото няма нищо вярно в това, че нещо е откраднато от „Топлофикация”. Досега да сте видели едно доказателство или твърдение на някого, който да застане с лицето и името си и да каже „Димитров ме караше да крада, да подписвам фалшиви документи, платежни нареждания". Аз досега не съм видял един, а колко са… Не знам нито един, защото никога не се е случвало такова нещо и никога не съм давал такива разпореждания. Трябва да кажете какво е откраднато от „Топлофикация” и след това да ми го вменявате”.
На 6 юли прокуратурата внесе обвинителния акт срещу Димитров. Той е обвинен за това, че от 2000 година до задържането му на 4 юли 2006 година не е декларирал пред БНБ преводи на валута по свои сметки в Австрия. Сумата, за която прокуратурата обвинява Димитров, е около 4 милиона евро.