Питейните води, водите за къпане и радиационният фон отговарят на прилаганите у нас европейски норми за качества и безопасност, съобщиха от пресцентъра на здравното министерство.
Министерството на здравеопазването вече публикува обобщените резултати за 2010 година от проведения мониторинг на питейните води и водите за къпане, както и данните за радиационното състояние на околната среда в България. Те са публикувани в редовния Годишен доклад за състоянието на околната среда в Република България. Данните за 2011 година са в процес на статистическа обработка и изготвяне на анализи и предстои да бъдат публикувани през втората половина на тази година, отбелязват от ведомството.
98,67% от общия брой анализи на качеството на питейната вода съответстват на нормативните изисквания. През 2010 г. регионалните здравни инспекции в страната са извършили общо 409 567 изследвания по показателите, мониторирани в питейни води. Пробите са взети от 8395 пункта от водопроводната мрежа в населените места. От тях 316 049 анализи са извършени в рамките на държавния здравен контрол, а останалите са извършени срещу заплащане по искане на физически и юридически лица.
Резултатите от провеждания мониторинг на качеството на водите за къпане през 2010 г. сочат, че от 100% от зоните за къпане съответстват на задължителните изисквания. На по-строгите препоръчителни норми съответстват 80 зони (76 по Черноморието и четири вътрешни зони), което представлява 85,1% от водите за къпане. За сравнение през 2008 г. 72 зони или 77,4% са съответствали на препоръчителните норми. По този показател през 2010 г. страната се нарежда на шесто място сред страните членки на Европейския съюз. През 2010 г., подобно на предходните две години, не е имало зони за къпане с наложена временна или постоянна забрана.
Радиационното състояние на околната среда в България не представлява заплаха за здравето на населението. Това сочат изследванията на Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон и на Националния център по радиобиология и радиационна защита. През 2010 г. не са регистрирани стойности на радиационния гама фон, различни от естествените. Оценката на годишната ефективна доза надфоново облъчване на населението от дейността на "АЕЦ Козлодуй" ЕАД и на "ПХРАО-Нови хан", базирана на резултатите от проведения през 2010 г. радиационен мониторинг, не показва отклонение от нормалния радиационен статус. Стойностите са под границата, под която не са необходими допълнителни мерки за оптимизиране на радиационната защита на населението.