Близо 1300 домакинства в страната са се регистрирали в интернет страницата на Националния статистически институт за първите два часа от старта на пробното преброяване. Това обяви в Плевен председателят на НСИ Марияна Коцева. 320 от регистриралите се са се преброили успешно.
Първият успешно преброил се по интернет е мъж, казва се Иван, попълнил е формуляра за около 20 минути, което ни навежда на мисълта, че живее сам, съобщи още Коцева. Преброяването започна в 8.00 часа тази сутрин и до 7 септември ще става само по интернет. Може да се преброяват хора от цялата страна, не само от трите пилотни области Плевен, Велико Търново и Стара Загора, обясни Марияна Коцева. Тя уточни, че при регистрацията гражданите получават парола, с която може да влизат в анкетната си карта в интернет колкото пъти пожелаят по всяко време на денонощието и да попълват въпросника. Това може да става от всяко място, дори от интернет клуб.
Въпросите са разделени на няколко части - 10 се отнасят за вида на сградата, в която живеят хората, 19 се отнасят за условията в жилището, останалите 36 въпроса са за самите граждани.
В България няма актуални данни за образованието на хората, за тяхната етническа принадлежност, не знаем и точното население на селищата, каза още председателят на НСИ. Другата цел е и да се тества системата на електронно преброяване при максимално натоварване, затова Марияна Коцева призова жителите не само на трите области, а и от цяла България да се преброят пробно. В помощ на желаещите да се преброят по електронен път беше разкрит Call Center на Националния статистически институт с единен номер за цялата страна 0700 16 310. От сутринта той е прегрял от обаждания. На цената на един градски разговор на него могат да се правят консултации по всички въпроси, свързани с попълването на електронната карта.
От 8.00 ч. на 7 септември до 20.00 ч. на 14 септември ще се извърши пробно преброяване от анкетьори в части от областните центрове Плевен, Велико Търново и Стара Загора. Анкетьорите са длъжни да се легитимират като самоличността им може да се проверява и чрез обаждане на единния номер. Ако откажете да бъдете преброени, предвидената санкция е глоба в размер на 60 лв.
Във Великотърновска област ще бъде извършено пробно преброяване в старата столица и в Дебелец. То ще бъде направено от 64 преброители, които ще събират данни за броя и състава на населението по пол, възраст, образование, етно-културни признаци, както и за наличния жилищен фонд. За работата на преброителите ще следят 19 контрольори. В преброяването във Велико Търново ще бъдат обхванати 10 000 души, а в Дебелец 4200. Сигурността на събраните данни е с висока степен на защита, увериха от Областния съвет по преброяването, чиито председател е заместник-областният управител Изабела Чорбаджиева.
293 172 души са регистрирани във Великотърновска област при последното преброяване на населението през 2001 г. 90 432 са жителите на община Велико Търново. В областта живеят 259 099 българи, 22 562 турци, ромите са 6064. 2495 посочват друга етническа група, а не са се самоопределили 2014 души.
86 493 са семействата във Великотърновска област, показват още данните от проучването. Най-голям процент от тях са двучленни, следват тричленните и четиричленните семейства.
Най-много са хората със средно образование - 111 683, с основно са 83 714, висшистите са 24 342, следват хората с начално образование - 28 983, с незавършено начално образование - 13 787, полувисшистите са 11 745, а неграмотните са 2541.