Къде ще бъде София след новото райониране на страната?
96371
Къде ще бъде София след новото райониране на страната?
Къде ще бъде София след новото райониране на страната?
Междуведомствена работна група предлага три варианта за нов териториален обхват на районите от ниво 2, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на дискусия за новото райониране на страната. Той заяви, че твърдо стои зад това София да остане част от голям район.
Първият вариант предвижда в страната да има пет района от ниво 2 - Югозападен, включващ областите София-град, Софийска, Благоевград, Кюстендил и Перник; Южен Централен, включващ областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян; Югоизточен, включващ областите Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол; Североизточен, включващ областите Търговище, Русе, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен; Северозападен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.
Според втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. Министърът изрази личното си мнение, според което този вариант е най-обективен и се най-много се доближава до търсената дългосрочна устойчивост. В Югозападния ще бъдат включени областите Софийска, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник. Тракийско-Родопският район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян. В Черноморския район ще влязат областите Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен. Областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра ще формират Дунавския район.
Третият вариант предвижда запазване на броя на районите - шест, но с променен обхват. В Западния район ще се включват областите Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца. Северният централен район ще обхване областите Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра. В границите на Североизточния район ще попадат областите Добрич, Варна, Шумен и Търговище. Югоизточния район ще включва областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас. Южният централен район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Според този вариант област София-град ще бъде обособена в самостоятелен район.
БГНЕС
Столичният кмет Йорданка Фандъкова посочи на форума, че и трите вариант трябва да се разгледат внимателно. Към момента, поне за нас, не е достатъчно изяснено какви управленски мерки и правила на финансиране произтичат от различните варианти или по какъв начин ще се организират разходите, докато за приходите има яснота, коментира Фандъкова и подчерта, че за столичната община е важно България да има добре развити региони.
Столичния кмет отбеляза още, че развитието на Югозападния регион във вида, посочен в някои от вариантите, заедно с общините от югозападната зона, би бил на първо четене приемлив вариант. Ние ще попаднем в районите в преход, но пък разходите ще се разпределят при по-малко и малко по-развити общини, коментира Фандъкова.
БГНЕС
Десислава Николова от Института за пазарна икономика посочи, че и в трите варианта столицата и районът около нея, според първите два варианта, е поставена в относително по-неблагоприятна финансово позиция, спрямо сегашното състояние. От Института препоръчаха преди да се премине към избор на вариант да се направи оценка за достъпа до ресурс за Югозападния район и съответно столицата в третия вариант, която е самостоятелен район при така зададените параметри, т.е. при преминаване или към район в преход или към по-силно развит район.
От Института напомниха, че столицата разчита за новите проекти основно на кохезионната политика и на средствата по нея. От там предложиха и четвърти вариант на ново райониране на страната. Той предвижда деление на Западна България - като един голям район, Черноморски район,Североизточен или Дунавски район, и Тракийско-родопски район.
БГНЕС
В Западния район ще се включва и част от сегашната Северозападна България. Сред предимствата на този вариант беше изтъкнато на форума - запазването на статута на "по-слабо развити" за всички райони в страната, включително и за този, който включва София. Този вариант ще осигури по-сериозен достъп до кохезионни средства, ако те поне частично се запазят в сегашния си вариант и географски се запазва естественото разделение, смятат от Института. От там посочиха, че при този вариант се дава шанс за по-бързо развитие на Северозападна България.