Прехвърлянето на собствените грехове върху другите е запазена марка на господин Борисов и част от хората около него, това заяви от Делфи президентът Румен Радев по повод обвиненията към назначените от него служебни кабинети по отношение на лошите пътища и работата на АПИ. Последните дни тежката катастрофа, при която загина 12-годишната Сияна, предизвика сериозни трусове в държавата, доведе до разследване, проверки, взаимни обвинения, уволнения, търсене на отговорност и назначаване на спешни ремонти.
"Служебните правителства, назначени от мен, започнаха разкритията на корупционния модел на предишното управление на господин Борисов. И да, те разгледаха някои от съществуващите договори поради абсолютно противоречие със закона и с обществения интерес, така че когато тези хора обвиняват другите в корупция, трябва да си дават ясна сметка, че те дължат редица отговори и тъй като компетентните институции не могат да дадат отговори на тези въпроси, следва обществото да им ги напомня. Това е "Хемус" с чувалите с парите, това са язовири и свлачища, които глътнаха по половин милиард, това са вземани проби от тангенти и пътища, които доказват явен грабеж при строителството. Да не продължавам натам с шкафчета, кюлчета и т.н. Списъкът е дълъг, искам да спра дотук", посочи Радев и допълни: "Лицемерие е и да критикуваш договора с Боташ, а само година по-рано да си казал, че той е "печатница за пари" за България. Днес да пращаш емисари във Вашингтон, като предлагаш ползването на капацитета на Боташ, за да им предлагаш да се внася американски втечнен газ. Лицемерие е да критикуваш този договор, а в същото време скришом да внасяш руски газ и да се обявяваш за евроатлантик".
Явно в България промените се случват само под обществен натиск, коментира държавният глава протестите и недоволството в страната заради войната по пътищата и поредната смърт на дете: "Затова призовавам обществото да бъде нетърпимо към всички случаи на безхаберие, безстопанственост, на явна корупция, защото те са явни, но когато нямаме реакция точно от компетентните органи, които трябва да вземат отношение по тези случаи, единственото оставащо средство е общественото несъгласие и възмущение".
Държавният глава коментира и втория вот на недоверие към правителството, внесен в деловодството на парламента.
"Трябва да имаме предвид, че вотът на недоверие е най-силният инструмент на опозицията в една парламентарна република, но нека всяка опозиция си прави сметката за мотивите, с които излиза. Когато няма сериозни, стабилни мотиви и единство в тази опозиция, този най-силен инструмент постепенно девалвира", добави той.
Президентът участва в десетото издание на Делфийския икономически форум в Гърция. Събитието събира държавни и правителствени ръководители, представители на бизнеса и неправителствения сектор, които обсъждат перспективите за устойчиво развитие и конкурентоспособност. Във фокуса на международния форум са и въпросите, свързани с последиците от войните в Украйна и Близкия Изток, предизвикателствата пред енергетиката и икономиката, свързаността, европейското единство, бързото технологично развитие.
"Това е пореден форум, на който България утвърждава своята позиция на уважаван и търсен партньор, съсед и съюзник, което е важно в такъв оспорван свят. България все повече се утвърждава като фактор на стабилност на Балканите, а в последните години с Гърция се превърнахме в стратегически партньори", каза Радев.
"Ролята на България изключително се цени. България винаги е била и ще продължи да бъде неразделна част от Европа, защото ние с векове сме допринасяли за цивилизационното развитие на Европа с културата ни и принос в различни области. Това ще остане така и занапред", посочи още той и допълни: "Много е важно това, че Европа запази своето единство по отношение на митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Предполагам чухте канцлера Мерц, който заяви, че Европа ще остане единна срещу тези мита, и допълни, че се работи да има нулеви мита между САЩ и Европа. Мисля, че разумът ще надделее, всички губят от тези мита".