„Има състояния, при които в 22:00 часа се предполага, че детето може да бъде лекувано у дома, в 02:00 часа, както е в случая с Александър, то трябва задължително да постъпи в болница. И беше прието в нашата. В рамките на часове състоянието се влошава до степен да се включи интензивно, а в следствие и реанимационно лечение. С мерките които предприехме, стабилизирахме състоянието му и го изпратихме в „Пирогов”, не с идеята, че той ще загине там, а, че ще продължи с лечението и то ще бъде по-адекватно към състоянието му в момента”, коментира още д-р Георгиева.
Председателят на БЛС: Нещастният случай с 3-годишния Алекс доведе до неоснователно уволнение на колеги
„Има ситуации, които за нас лекарите са не по-малко драматични, отколкото за хората, които ги преживяват”, каза лекарката.
По думите й случаите на двустранна хеморагична пневмония в България са по 4-5 на година, като тя засяга не само деца, но и възрастни хора.
Няма виновни за смъртта на 3-годишния Алекс
„Случаят с 3-годишният Александър може да послужи за оздравяване на проблемите в системата”, смята още д-р Георгиева. „Трябва да се знае, че първият лекар, който може да помогне на детето, е личният лекар. Родителите трябва да му имат доверие. Малко обаче останаха личните лекари, които преди това са били педиатри. Това създава известно недоверие между родители и лекари, което кара родителите да търсят и за по-дребни поводи помощ от специалисти в болнични условия. Това натоварва болничната помощ”, коментира д-р Георгиева.
Според нея Педиатрията трябва да получи специален статут.
„Ако се погледне на тази болница като на специална и организацията й се промени, може да стане ядро на бъдещата детска болница”, смята д-р Георгиева.