Изобретението привлече специалисти от Индия
Инженер от Бургас изобрети в домашни условия апарат за обдишване, предава NOVA. Според 63-годишния Константин Чапъков, домашният респиратор може да спаси нуждаещ се до идване на спешен екип, ако се налага изчакване.

Общината ще осигури временни жилища на персонала на Инфекциозното отделение в УМБАЛ

Изобретението вече е привлякло специалисти от Индия, които са видели проекта на българския инженер в интернет. „В Италия има липса на апарати за обдишване и се налага да се прави избор на кого да се сложи такъв. Това не ми направи добро впечетление и съответно ме накара да се замисля как може да стане“, разказа Константин.

Инженер Чапъков се снабдява с обикновен медицински ръчен апарт АМБУ, който подава въздух ръчно, чрез отпускане и стискане с ръка. Няколко дървени плоскости, болтове и обикновен винтоверт, който може да се закупи от всеки магазин за инструменти.

„Може би няколко дни ми отне от конструирането до изпълнението. Идеята беше да се вложат максимално достъпни материали, не да правим компютърни модели с компютърно управление“, сподели мъжът.

Три нови случаи на COVID-19 в Бургас, сред тях и медицинска сестра

Изобретателят е взел под внимание това че на възрастен човек са необходими между 12 и 20 обдишвания на минута, което на ръка може да бъде уморително, дори невъзможно при кризисна ситуация и изнемощялост.

„Ако се наложи да чакаме дълго време екип, най-вероятно ще се уморим и тогава се пита в задачата какво правим?“, каза Чапъков. Тази дейност всъщност извърша винтовертът, прикрепен към механизъм който с въртеливи движения изтласква въздуха. Апаратът може да издържи около 3 часа с една батерия.

Осем пациенти с коронавирус са настанените в болници в областта

А начинът на сглобяване може да бъде открит в интернет и монтиран от всеки. За инженер Чапъков ефикасният уред е първо изобретение в областта на здравето. За своята близо 30-годишна инженерна дейност обаче Константин Чапъков вече притежава патент за изобретение в областта на промишлеността.
nova.bg