/ iStock/Getty Images

Наблюдава се тенденция на пробуждане сред пострадалите от домашно насилие, смята Марина Ангелова, сертифициран експерт за работа с жертви на домашно насилие. Все по-уверени и смели са жертвите да се обадят в полицията, да отидат до Съдебна медицина за освидетелстване, да потърсят фондацията за помощ, каза тя за БТА по време на тридневно информационно събитие, свързано с темата за насилието. Ангелова е създател на Фондацията в помощ на жени, претърпели насилие - F.L.Y.

Според нея трябва психолог да се включи в обработката на сигналите и при работата с жертвите, веднага след получаването на сигнала. Трябва да има психолози, които да започнат работа с пострадалите веднага, заяви Марина Ангелова. 

В Севлиево организаторите са получили съдействие и семинара е подпомогнат от местната администрация да се случи в три последователни дни. По думите на Ангелова това е първото събитие с такава насоченост, организирано в града. Обхванати са в целева група педагози, администрация, социални работници, социални специализирани услуги, училищни психолози, медиатори, органите на реда, покрит е социалният спектър на общината, има и лекари и медицински лица.

„Материята е много специфична, общуването е не по-малко важно от юридическата подготовка. Започваме с това общуване с пострадалите преди делото. След промените в Закона за защита от домашното насилие има нов срок по-дълъг от преди и имаме достатъчно време жертвата, търпяла случилото се, да събере сили и да се обърне към подходящ специалист. Трудно е представянето на проблема. Когато пострадал дойде при юриста, след събраните документи, трябва да се представи и декларация, в която конкретно и точно трябва да се опише самият акт на насилието. Те са трудни за жертвата и ние трябва да проявим емпатия, търпение и разбиране към пострадалите“, каза за БТА адвокат Даниела Райкова-Николова, юрист с опит в защитата на пострадалите от домашно насилие.

По думите ѝ подходът трябва да бъде много внимателен. Пострадалият, щом се обърне към юрист, трябва да получи спокойно и сигурно място, в което да започне работата с него. След предразполагането, трябва да се спечели доверието на пострадалия човек. Жертвата не бива да се обвинява в никакъв случай, смята Райкова. 

„Нашите лични оценки трябва да бъдат пренебрегнати напълно при комуникацията с жертва на домашно насилие. Когато перифразираме това, което сме чули, създаваме линия на доверие. Това е психологическа техника, която е проста, но ефективна“, допълни адвокатът, която е и лектор на семинара. 

На база собствения си опит тя мисли, че дори и да има доказателства и свидетели на насилието, самите жертви трябва да пожелаят да се защитят и изправят срещу насилника. Това, което обществото може да направи, е да внесе достатъчно информираност. Юристът заяви, че трябва да има по-добра информационна кампания сред обществото, която да започне от училищата.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Радослав Първанов/БТА