България е на крачка да замени лева с евро. Данните за средногодишната инфлация във всички страни в еврозоната излязоха в петък и според тях ни делят 0,14% да покрием изискванията. Към момента най-ниско ниво се отчита в Италия, Литва и Финландия,темата пред NOVA коментира финансистът Любомир Дацов.
„Влизането в еврозоната е политически акт, дори не е до покриване на икономически критерий. Публикациите в медии изкарват, че го покриваш и хайде. Не е така. Еврото не е просто смяна на банкноти. Подобно нещо се е случило 1997 г., когато девалвирахме лева. Зад това стоят процеси. Истинското участие в еврозоната е всъщност в институциите ѝ“, заяви той.
България ще поиска извънредни конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ за влизане в еврозоната
„Самият критерий е ценова стабилност. Но много по-важно е инфлацията да е устойчиво ниска в страната, да не се дължи на временни фактори“, посочи Дацов.
По думите му в момента държавата има средния резултат на инфлацията в Европа, а от гледна точка на критерий разликата е 0,1%. „Не можем да кажем дали сме изпълнили критерия, защото нямаме правото. Това е делегирано на хората, които ни приемат – Европейската комисия и Европейската централна банка“, допълни финансистът.
Любомир Дацов отбеляза, че България вече има график и одобрението трябва да бъде получено до средата на годината. „След това от началото на 2026 г. може да влезе еврото в обращение в страната“, каза той.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня