След като държавата окончателно спечели царския дворец „Кричим”, тя предприе атака и по друго дело за знаков имот, който в момента е собственост на бившия премиер Симеон Сакскобургготски, сестра му Мария Луиза Хробок и други наследници - „Царска Бистрица” в курорта „Боровец”, пише в. „Сега”.
Адвокатите на държавата вчера предявиха иск за 875 000 лв. - приходи от сеч на дървен материал, от входни такси и от наема на всички имоти заедно с лихвите до завеждането на делото през 2011 г. Парите могат да бъдат присъдени, ако имотът бъде признат за държавен. Адвокатите на Сакскобургготски и сестра му пък искат, ако съдът им отнеме двореца, да получат от държавата 200 000 лв. за подобренията и инвестициите, които са правили в „Бистрица”.
Държавата заведе дело за „Царска Бистрица” и за дворците „Ситняково” и „Врана” през пролетта на 2011 г., след като Сакскобургготски изгуби на две инстанции битката за двореца „Кричим”. „Бистрица”, „Ситняково” и „Врана” бяха възстановени на царските наследници с актове на кметове и областни управители. Дворецът „Кричим” не бе върнат и Сакскобургготски си го поиска.
В спора за собствеността на „Царска Бистрица” беше намесен и Светият синод. Защитата на бившия премиер представи в съда протокол от 1904 г. и обясни, че дворецът е бил църковен, а после е продаден на княз Фердинанд. За да докажат, че монархът е имал достатъчно лични средства, за да го купи, адвокатите на внуците му депозираха пред магистратите и писмо от майката на Фердинанд княгиня Клементина. От него става ясно, че князът е получил 1 млн. франка заем от майка си. Адвокатите на правителството оспориха приемането на документа с мотива, че притежанието на пари не означава автоматично, че те са похарчени за купуването на имоти. Тъй като защитата на бившия премиер иска да бъдат събрани още доказателства, процесът бе отложен за март.
В имението „Бистрица” влизат 210 000 дка земя, както и няколко постройки - стар и нов дворец, електрическа централа, гараж, жилище за персонала, конюшня и караулно помещение. Връщането му на Сакскобургготски стана възможно, след като, докато той бе премиер, правителството преобразува собствеността върху резиденцията в частна държавна собственост, а областният управител на София деактува имота.
Претенциите на Сакскобургготски и сестра му за имотите почиват върху решение №12 от 1998 г. на Конституционния съд. С него бе обявен за противоконституционен Законът за обявяване за държавна собственост на имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници от 1947 г. Според множество юристи обаче конституционните решения нямат реституционен ефект. Правните последици от обявените за противоконституционни актове трябва да се уредят от органа, който го е постановил, т.е. от парламента. Това не се е случило.
В средата на декември 2009 г. депутатите наложиха мораториум върху правото на бившия премиер и сестра му да се разпореждат със земи и имоти, върнати им като наследници на бившите царе, до приемането на специален закон. Временната мярка действа и досега. Заради мораториума през лятото на 2010 г. Сакскобургготски заведе дело срещу България в Страсбург, по което юристи му предричат успех.
През декември 2012 г. и Върховният касационен съд (ВКС) прие, че „Кричим” и 370 дка ниви край него са на държавата. Преди дни ВКС отхвърли молбата на царските наследници това решение да бъде отменено. Адвокатите на Сакскобургготски твърдяха, че са намерили ново писмено доказателство от съществено значение - протокол от заседанието на Петото обикновено народно събрание на Княжество България от 23 октомври 1887 г., с който се дава тълкуване на въпроса за характера на секретаря на княза като държавен служител. Съдиите обаче приеха, че този документ не е от съществено значение за делото.
Защитниците твърдяха, че даденото тълкуване за частния характер на службата има отношение към спорния въпрос по делото за качеството на интендантството към княза. Основният мотив на трите съдебни инстанции, които приеха „Кричим” за държавен имот, бе, че интендантството на цивилната листа на царя, което е вписано в актовете за собственост, е държавно юридическо лице, а не частна канцелария на монарха. Вчера адвокатите на Сакскобургготски представиха протокола от 1887 г. и по делото „Бистрица”, тъй като на спора за интендантството се крепят всички процеси за царските имоти.

3 минути
Изоставена кола предизвика голямо задръстване на сливенски булевард
Изоставен автомобил предизвика голямо задръстване на булевард "Банско шосе" в Сливен.
Километрична ...
4 минути
В Банско водата е годна за пиене
Няма отклонения в пробите на водата за питейни нужди в Банско, каза за БТА д-р Калоян ...
8 минути
Застреляха гръцки престъпен бос в атинско предградие
Гръцки престъпен бос беше застрелян от засада в северно предградие на Атина посред ...
13 минути
Делото срещу Кирил Петков започва във вторник
Във вторник е първото заседание по делото срещу съпредседателя на „Продължаваме промяната“ ...
18 минути
Може ли да бъде спасено родилното отделение в болницата в Перник
Кметът на Перник Станислав Владимиров и началникът на Акушеро-гинекологичното (АГ) ...
Искам да забременея: как да ускорим процеса?
Опитвате ли се да забременеете бързо? Може би сте едни от късметлиите, които успяват да забременеят от ...
27 минути
Борис Джонсън разкритикува плана на Тръмп за мир в Украйна
Бившият министър-председател на Великобритания Борис Джонсън разкритикува предложенията ...
29 минути
Петков: Васил Терзиев е честен кмет, мисли единствено за доброто на града
Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков коментира ситуацията ...
59 минути
Седемнадесет тона петрол са се разлели край хърватския остров Хвар
Общо 17 тона петрол са се разлели днес в Адриатическо море край хърватския остров Хвар, ...
1 час
ЕК кани специалисти в консултативния съвет по киберсигурността в здравеопазването
Европейската комисия отправи днес покана към европейски специалисти да се присъединят ...
1 час
Кой е Николай Найденов - новият директор на „Метрополитен“
Николай Найденов е новият изпълнителен директор на "Метрополитен".
Рокади в столичния ...
1 час
Висш офицер от руските въоръжени сили е убит при експлозия на автомобил в Московска област
Висш офицер от руските въоръжени сили бе убит днес при експлозия на автомобил в град ...
1 час
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Имаме една основна стратегическа цел - членството в еврозоната. Положихме неимоверни ...
1 час
Поредно земетресение в Западна Турция
Ново земетресение от 4,6 е било регистрирано в 10:20 ч. местно (и българско време) в района ...
2 часа
Митничари откриха голямо количество цигари в кашони за сусамов тахан (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха голямо количество цигари в товарен автомобил, превозващ палети със сусамов ...
2 часа
Разкриха автоморга в Кюстендилско, търгувала с авточасти у нас и в Италия
При мащабна полицейска операция беше разкрита автоморга, търгувала със стоки - предмет ...
2 часа
Обявиха две нови защитени територии у нас (СНИМКИ)
Обявявиха на две нови защитени територии у нас.
Министърът на околната среда и водите ...
2 часа
На 100 г. почина Иван Раев - най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово
Почина най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово – 100-годишният ...
3 часа
Vivacom информира за временен технически проблем, работи се по отстраняването му
"От тази сутрин изпитвахме технически проблеми в нашата мобилна мрежа и работим за ...
3 часа
ГДБОП разби престъпна група за трафик на културни ценности (СНИМКИ)
Организирана престъпна група, занимаваща се с незаконно търсене, държане, продажба ...
3 часа
Румен Радев: Няма 100 дни кабинет „Желязков“, а ново начало на модела „Борисов“
Президентът Румен Радев коментира изминалите 100 дни от управлението на кабинета "Желязков" ...
3 часа
Мъж е с прободни рани след сбиване, извършителят се е укрил
36-годишен мъж е с прободни рани след сбиване в село Торос, община Луковит, съобщиха ...
3 часа
Мащабна спецакция на полиция и жандармерия в Перник, има задържани (СНИМКИ)
11 души са задържани при специализирана мащабна операция в Перник, съобщиха от полицията.
Акцията ...
3 часа
Добродетели и религия в училище – да или не (ВИДЕО)
„Учебният предмет „Добродетели и религия“ ще се въведе в учебната програма на средното ...
3 часа
Мъж обижда и удря майка си в Стара Загора
37-годишен мъж наруши заповед за защита от домашно насилие в Стара Загора, съобщиха ...
3 часа
Какво свърши правосъдното министерство за 100 дни
Правосъдният министър Георги Георгиев отчете, че за 100 дни на поста, ведомството е изготвило ...
3 часа
Путин се срещна със специалния пратеник на Тръмп (ВИДЕО)
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф пристигна в Москва и се срещна с руския ...
3 часа
Тийнейджър избяга от социално заведение в Лом и открадна колело
17-годишен тийнейджър избяга от социално заведение в Лом, съобщиха от полицията.
На ...
4 часа
Министър Боршош: Първите 100 дни на поста на 100 процента
Министърът на туризма Мирослав Боршош представи какво е свършено през първите 100 дни ...
4 часа
Като на филм: Румънка се опита да задигне близо милион от чейндж бюро в София
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност гражданка на Румъния за опит за ...
4 часа
ЕС: Възможно да има среща с Тръмп в Рим
Говорителката на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, ...
4 часа
Военният министър: България е активен участник в НАТО и допринася
България защитава много активно националните си интереси в рамките на НАТО, каза министърът ...
4 часа
Първи сблъсъци между войските на Пакистан и Индия след терористичната атака в Кашмир
Войските на Пакистан и Индия са разменили огън през нощта по контролната линия в оспорвания ...
4 часа
Социалният министър категоричен - амбицията им е да не се изгуби нито един лев по Плана за възстановяване
Амбицията на министерството е да не изгубим нито един лев по Плана за възстановяване ...
4 часа
Мъж вилня в аптека в Кюстендил
28-годишен мъж вилня в аптека в Кюстендил, съобщиха от полицията.
Той е задържан на ...
4 часа
Осъдиха бивш бразилски президент на осем години затвор за корупция
Съдия от Върховният съд на Бразилия осъди на осем години и десет месеца затвор по обвинения ...
4 часа
Спасиха куче, паднало в басейн в Кърджали
Спасиха куче, паднало в басейн в Кърджали, съобщиха от полицията.
Спасиха малко кученце, ...
4 часа
Две нови земетресения в Западна Турция
Две земетресения с магнитуд 4,5 и 3,9 са станали днес в окръг Кютахия, Западна Турция, ...
4 часа
Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските ...
4 часа
Пожар изпепели покрива на необитаема сграда в двора на болницата в Ловеч
Пожар изпепели покрива на огромна необитаема сграда в двора на болницата в Ловеч. Сигнал ...
4 часа
Масирана руска атака в украинския град Павлоград, има убити и ранени
Трима души бяха убити, включително дете, и осем бяха ранени при руска атака днес срещу ...