София иска въпросът за визите за българи за САЩ да се разгледа в преговорите за ТТIP
София иска въпросът за визите за българи за САЩ да се разгледа в преговорите за ТТIP / снимка: БГНЕС
София иска визовият режим на българи за САЩ да се разгледа при преговорите за ТТIP
76575
София иска визовият режим на българи за САЩ да се разгледа при преговорите за ТТIP
  • София иска визовият режим на българи за САЩ да се разгледа при преговорите за ТТIP

Министърът на икономиката Божидар Лукарски каза, че България иска при преговорите за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции да се разгледа и въпросът за визовия режим със САЩ за българите. Споразумението между ЕС и САЩ е било един от основните въпроси на Съвета по външна търговия, заяви Лукарски.

Министърът на икономиката заяви, че официалното становище по споразумението на България не се различава много от тези на останалите страни членки, с изключение на специалното условие за разглеждане на визовия режим за българи за САЩ.

"Ние искаме като част от преговорите по трансатлантическото споразумение като основен въпрос да залегне и визовият режим за българи за САЩ", каза той. Официалното становище на правителството, одобрено миналата седмица на заседание на Министерския съвет, е, че в преговорите по ТТIP трябва да се разгледа и въпросът за визите за българи за САЩ, каза министърът.

Той изтъкна, че преговорите по споразумението имат и доста други проблеми, така че все още не се е стигнало до разглеждането на въпроса, но той е заложен като специално условие.

В случай че въпросът с визовия режим за България не бъде част от преговорите, Лукарски не изключи възможността страната ни да не подкрепи споразумението. "Не само че има вероятност да не го подкрепим, напротив, ние твърдо държим и това е прието като становище от съвета по външна търговия да бъде част от преговорите и въпросът с визовия режим за България", каза министърът.

Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТТIP от Transatlantic Trade and Investment Partnership) е планирано за 2014 г. споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ. Преговорите по него продължават да не са достатъчно публични, отчитат специалсти. Изчисленията на експертите показват, че годишният ефект от това споразумение ще е около 130 млрд. евро за БВП на ЕС и около 90 млрд. за американската икономика. Заедно с това обаче то крие и много рискове при уеднаквяването на правилата за търговия и бизнес между САЩ и Европа.