Премиерът Бойко Борисов и енергийният министър Трайчо Трайков да обяснят пред депутатите какви ангажименти е поело българското правителство към Русия по проекта за изграждането на АЕЦ „Белене". За това настояха лидерите на Синята коалиция Мартин Димитров и Иван Костов в началото на заседанието на Народното събрание.
Председателстващият Анастас Анастасов от ГЕРБ каза, че ще отнесе искането до министър-председателя и ресорния министър. Валентин Николов от ГЕРБ уточни, че ресорният министър ще говори в залата след участието си в редовното заседание на правителството.
Бившият енергиен министър Румен Овчаров пък припомни за поетия от управляващите ангажимент до края на март в парламента да има дискусия с участието на премиера и ресорния министър за АЕЦ „Белене".
„Кой защити сигурността на България? Как може един чиновник, един обикновен чиновник да подпише да подпише най-важната сделка в новата история на България", попита съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров и допълни, че уволнението на досегашния шеф на НЕК Красимир Първанов не успокоява нито него, нито колегите му от Синята коалиция.
Според синия лидер трябва да бъде потърсена политическа отговорност веднага. „И парламентът трябва да види черно на бяло, да дойде тук министър-председателят с подписаните договори да видим те окончателни ли са или могат да бъдат развалени. Това е другият ключов въпрос. Да не би планът да е бил да се подпише такъв анекс, такова допълнение и никой да не разбере, освен избрани хора от правителството на България. Да не би това да е била първоначалната идея, която по някакви причини е провалена от министър Трайков", изказа предположение Димитров.
„Вие ангажирате в момента страната с проект, по отношение на който ще има нови европейски изисквания за ядрена безопасност", обясни лидерът на ДСБ Иван Костов на управляващите.
От своя страна председателстващият парламентарното заседание Анастас Анастасов обясни, че е било направено искане да бъдат повикани в спешен порядък министър-председателят и министърът на икономиката. Това ще бъде направено, увери той и допълни, че „оценката на определена парламентарна група към даден обективен факт, не означава, че той е меродавен за всички останали".
Румен Овчаров от левицата заяви, че българският парламент и обществото имат нужда от яснота и от истината за това какво се случва с АЕЦ „Белене", какво се случва с атомната енергетика въобще в света и какво се случва с атомната енергетика в България. „Иначе ние тук ще се замеряме с абсолютно безсмислено говорене по тази тема", допълни той.
Енергийният министър Трайчо Трайков уволни вчера шефа на НЕК Красимир Първанов, след като продължилите 6 дни българо-руски преговори за АЕЦ „Белене" завършиха с грандиозен скандал и подписване на неизгодно според министъра споразумение за България.
По думите му Първанов е превишил правомощията си и ще бъде разследван от ДАНС за подписания меморандум по проекта за централата.
Енергийният министър Трайчо Трайков обяви, че освен меморандум за тримесечно удължаване на действащото към момента споразумение за развитието на проекта, шефът на НЕК Красимир Първанов е сложил подписа си и под второ споразумение с руснаците - т.нар. допълнение 12 към действащото споразумение.
Споразумението, подписано от НЕК и руския изпълнител на проекта „Атомстройекспорт", обвързва страната ни до два месеца да подпише окончателен договор за строителството на „Белене" и да договори крайната цена за атомната централа. Трайков беше категоричен, че тези условия не са изгодни за България.