Бюджет 2010 г. няма да създаде достатъчно условия за структурни и ефективни промени в публичните финанси и необходимите защитни механизми за справяне с икономическата криза. Това заяви президентът Георги Първанов на дискусия за приоритетите на страната ни през следващото десетилетие. Според него – целта за покана във валутния механизъм ЕRM 2 не трябва да бъде за сметка на вкарването на реалния производствен сектор в „икономически фризер”. По думите на Първанов – трябва да се постигне консолидация около национален проект за излизане от кризата. Президентът бе категоричен, че икономическата криза може да се окаже по-дълбока заради структурата на българската икономика, която е нискотехнологична и енергоемка. Ето какво още каза президентът:
Философията на Бюджет 2010, начинът, по който започна неговото изпълнение няма да създадат достатъчно условия за структурни и ефективни промени в публичните финанси и необходимите защитни механизми за справяне с икономическата криза.
Преследвайки голямата цел, която аз винаги съм подкрепял, вече втори мандат – покана за ERM ІІ и еврозоната, където критерият 3 процента дефицит от БВП, би трябвало да заявим, да влезем в еврозоната с работеща икономика. Не бива изключителният ни стремеж за покана към ЕRM ІІ да бъде за сметка на вкарването на реалния производствен сектор в „икономическия фризер”.
Просрочените плащания – тежко наследство от 2009 година, поетите значителни ангажименти със Закона за бюджета за 2010 година за допълнително финансиране и силно занижената и консервативна оценка на макроикономическите показатели могат да доведат до актуализация на бюджета за тази година. Въпросът е ако това стане, каква цел ще преследваме - дали ще покриваме дефицитите на отделни бюджетни области или ще отидем по-напред да търсим реализирането на структурни политики и мерки. Ако се стигне до преразглеждането на бюджетния дефицит от порядъка, от сегашното 0,7 на сто от БВП на 1,5-2 процента от БВП би могло да се създадат сериозни стимули за бизнеса.