До края на годината се очаква новият закон за социалните услуги да бъде разгледан в пленарна зала и приет. Това заявява Светлана Ангелова - заместник-председателят на парламентарната комисия по труда и социалната политика и депутат от ГЕРБ, цитирана в прессъобщение на местната структура на партията в Русе.
По думите й с новия закон ще се обедини в единен нормативен акт цялата материя относно социалните услуги - независимо дали те се предоставят за деца, или пълнолетни. Това ще доведе до по-добро правоприлагане.
В текстовете на закона се дефинират по нов начин социалните услуги като дейности, които се основават на специфичните потребности и на индивидуална социална работа в подкрепа на нуждаещите се. Така ще се постигне по-голям ефект за потребителите и ще се разшири обхватът на ползвателите.
Въвежда се и по-добър подход за планиране на социалните услуги, основан на реалните потребности на областно и общинско ниво, но и в съответствие с националните приоритети.
Държавата отделя около 200 млн. средногодишно за социални услуги
Ангелова коментира, че в България има населени места, където се забелязва "пренасищане" със социални услуги, а в други се откроява нуждата от разкриването на нови. Предстои поетапно въвеждане на принципа "парите следват клиента" - финансиране, ориентирано към потребителя, а не към запълване на "капацитет".
"Не на последно място по важност трябва да се отбележи и подобряване на контрола от страна на държавата по отношение на качеството на услугите и разходването на публични средства", казва Ангелова и допълва, че ще се променят стандартите за издръжка на всяка социална услуга.
По думите й годишно се дават повече от 200 млн. лева за социални услуги, като през 2017 г. се предвижда увеличение на средствата с 11 млн. лева.