Пътуванията на българите в чужбина през миналия месец са 300 900, или с 1.8 на сто под регистрираните през октомври 2013 година, съобщи Националният статистически институт.
Най-голям относителен дял от общия брой пътувания на българите в чужбина през октомври 2014 г. формират пътуванията с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - 41.1 на сто, следвани от пътуванията с цел почивка и екскурзия - 33.4 на сто, и със служебна цел - 25.5 на сто. В сравнение с октомври 2013 г. сe регистрира увеличение при пътуванията с цел почивка и екскурзия и със служебна цел -
съответно с 60.8 и 5 на сто, докато тези с други цели намаляват с 27.7 на сто.
През октомври с други цели са били 56.8 на сто от пътуванията към Великобритания и 54 на сто - към Германия. Пътуванията към Италия със служебна цел са 37.5 на сто, а тези към Испания и Гърция с цел почивка или екскурзия са съответно 56.1 и 49.7 на сто от всички реализирани пътувания на български граждани към тези страни.
През октомври 2014 г. посещенията на чужденци в България са 557 100, или с 1.9 на сто над нивото от октомври 2013 година.
Регистрирано е увеличение на посещенията с други цели - с 30.8 на сто, докато посещенията с цел почивка и екскурзия и със служебна цел намаляват съответно с 23.3 и 7.8 на сто.
От общия брой чужденци, посетили България през октомври 2014 г., дeлът на гражданите от Европейския съюз е 54.2 на сто или с 0.2 на сто повече в сравнение със същия месец на предходната година. Увеличават се и посещенията на граждани от групата "Други европейски страни" - с 0.7 на сто, като най-голям е ръстът на посещенията на граждани от Сърбия - с 3.5 на сто.