НАП започва проверки на търговците в аптеки
НАП започва проверки на търговците в аптеки / снимка: Sofia Photo Agency

От днес Националната агенция по приходите започва проверки на търговците с фармацевтични продукти, за да се установи дали са спазени нормативните разпоредби за дистанционна връзка на касовите им апарати.

Всяка аптека или дрогерия, регистрирана по Закона за ДДС, която извършва търговия на дребно с лекарствени продукти след края на август и фискалното й устройство няма дистанционна връзка със сървърите на данъчните, може да бъде глобена с до 10 000 лева, а обектът да бъде запечатан, предупреждават от приходната агенция.

От НАП призовават клиентите на аптеки и дрогерии да сигнализират за нарушения. Най-лесният начин да се провери дали касовият апарат на дадена аптека е свързана с НАП е да се разгледа внимателно издадената касова бележка. Ако в долния й край има лого, на което са изобразени буквите BG, това означава, че търговецът е свързал касовия си апарат с агенцията. Ако липсва подобно изображение, гражданите могат да сигнализират на данъчните на телефон 0700 18 700 на цената на един градски разговор.