Поетите ангажименти от служебния кабинет за ускоряване процесите на верификация и за осигуряването на финансов ресурс, доведоха до положителни резултати. Следващата седмица очакваме екип на Европейската комисия да дойде на проверка на място, за да оцени действащите системи за управление и контрол на Управляващия орган на ОП „Околна среда” и доколко чрез тях се осигурява законосъобразно и целесъобразно изразходване на европейския ресурс. Това каза зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова.
Тя изрази надежда проверката да бъде последвана от положителен отговор, който да е основание за отблокирането на средствата по ОП „Околна среда” (2007-2013 г.). Това е последната проверка, преди да се вземе решение, поясни зам.-министърът.
Нашата оценка е, че в резултат на усилената работа през последните два месеца, рискът за загуба на средства по ОП „Околна среда” е значително намален, каза Атанаска Николова. По думите й епреодолян и рискът от провал при голяма част от тежките инвестиционни проекти. В момента се прави пълен анализ на рисковите проекти по ОПОС. Той ще се представи на специален комитет за наблюдение на програмата, който ще се състои в края на октомври.
Положените усилия през последните два месеца бяха взети предвид от партньорите ни в ЕК и постепенно оценката към ОП „Околна среда” се променя. Това ни дава основание да вярваме, че ще успеемда постигнем целта ни - да освободим средствата по оперативната програма края на октомври, каза Николова. Тя отбеляза, че е постигната пълна мобилизация на Управляващия орган и ръководството му е много компетентно и експертно.
В много добро партньорство сме и с Министерството на финансите, ежеседмично подаваме искания за средства и те се разплащат на бенефициентите, каза Николова. До този момент са разплатени над 340 млн. лева, зад които стоят над 170 обработени искания за средства по различни договори и проекти, добави тя.
В момента работим наистина много добре съвместно, така се получават положителни резултати и затова съм убедена в отблокирането на средствата до края на месеца, каза Николова.
Зам.-министърът припомни, че всички строителни дейности по проектите трябва да приключат до края на октомври 2015 г. Призовавам общините максимално бързо да подготвят исканията си за средства към нас, защото октомври и ноември са от огромна важност за намаляване на риска от автоматична загуба на средства по ОПОС, каза още Николова.
За нас е важен всеки подходящ за строителни дейности ден, коментира в интервю за БТА изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България Гинка Чавдарова. По думите й подходящото време се използва
масово навсякъде за продължаване на строително-монтажните дейности по проектите по ОП „Околна среда”.
Не бива да се самоуспокояваме с етапния резултат, той предполага защита с напрегната ежедневна работа по цялата верига - строителен бизнес, изпълнители, общини, управляващи и сертифициращ орган, каза Чавдарова. Дори едно звено от веригата да започне да действа формално и да чака указания, и изтичане на срокове, отново лесно ще превърнем проектите в рискови, коментира тя.
Благодарение на вътрешното преразпределение на ресурси и отпускането на пари от бюджета, се възобнови дейността по изпълняваните проекти. Закъснението трудно може да бъде наваксано, особено в края на строителния сезон. Полагат се
усилия, но все още стои риск за изпълнение на проектите в старите срокове, дори при отблокиране на средствата от ЕК по ОП „Околна среда”, смята тя.
По думите й успешното и бързо реализиране на проектите ще зависи много и от съвместните усилия на изпълнители, общини и Управляващият орган, от който зависипо-бързата обработка на документация, съгласувания и подписване на искания за верифициране. Напрежението е намаляло от гледна точка на възобновяване на работата, но се премести в друга сфера - преодоляване на последиците от няколкомесечното замразяване на дейността по проектите, отбеляза Чавдарова.
По отношение на структурните и персонални промени в Управляващият орган изпълнителният директор на НСОРБ коментира, че вече има „много по-своевременна реакция”. Тя изрази благодарност, че на политическо и експертно равнище бенефициентите получават разбиране и „отвореност към реалните проблеми, а не скриване зад формални отговори или оправдания”.
Надяваме се, че такъв стил на работа ще набира все по-голяма скорост занапред, защото е необходим не на общините, изпълнителите и бизнеса, а на всички нас - българските граждани, чието ежедневие зависи от резултатите по тези проекти, каза Чавдарова.
Според нея има проекти, които са били на заключителна фаза при спиране на плащанията от държавата през пролетта и вероятно при тях ще се преодолеят негативните последици, за да приключат в срок. Да се надяваме, че няма да се намерят вбъдеще нови поводи за корекции или вмешателство в работата по експлоатацията на тези проекти, добави тя.
Източник: БТА