Как се краде ток? Електротехници, срещу заплащане от хора, които изглеждат изрядни пред държавата, поставят устройство, което буквално може да спре електромера.

Николай Тодоров - този мъж бяга от камерата на Нова телевизия, защото е хванат, че върти бизнес с кражба на ток или по-точно - манипулира електромери.

Незаконен бизнес, но доходоносен, с много клиенти. Подлъгват се от ниските сметки. Рано или късно обаче, от енергото ги хващат и плащат двойно или тройно повече за откраднатия ток.

Мъжът върти бизнеса заедно с баща си, който преди да се пенсионира, бил техник в столичното енерго. Тарифата е 400 или 500 лв. - в зависимост от начина, по който ще се манипулира електромерът. Всичко това разяснява бащата пред подставеното лице, което се среща с него и твърди, че плаща големи сметки за ток.

Техникът е спокоен - електромерът можел да се манипулира без проблем, но щял да го вземе за ремонт на следващия ден, за да мине края на отчетния период и да е сигурен, че няма да се засече с инкасаторите.

И както обеща, на следващия ден мъжът сваля електромера. Часове по-късно електромерът вече е готов и може да се пуска и спира с дистанционно. Монтира го синът.

На излизане от входа се появява и екипът на Нова. Нито синът, нито бащата се свързват повече с „клиента" си. След подаден сигнал за измамата в ЧЕЗ, те викат полиция и още същия ден е образувано дело срещу манипулаторите на електромери.

Този случай може да послужи за пример за това как не бива да крадете ток или да се доверявате на манипулатори на електромери, защото е въпрос на време да ви хванат.

„Това, което видяхме, е престъпление. Надявам се хората да си получат заслуженото. Това са масови случаи и говори много лошо за нашето общество. Това е манталитет, това са почтени хора, които ходят на работа и имат доходи - не мога да си го обясня, но явно е масово", коментира омбудсманът Константин Пенчев.

Източник: Novanews.bg