Демократи за силна България се обявиха срещу провеждането на референдум за изграждането на АЕЦ „Белене" заедно с изборите наесен, както предлага президентът Георги Първанов. Според тъмносините държавният глава бърза с искането за допитване, защото отслабва доверието на хората в бъдещата централа.
Лидерът на ДСБ Иван Костов обясни, че от партията са категорично против, „защото ще се изкриви вотът". Той допълни, че изборите наесен са сложни - едновременно национални и местни, и по думите му да се задават въпроси за АЕЦ „Белене" би било абсолютно несъстоятелно.
„Освен това сме абсолютно убедени, че дотогава няма да са въведени новите изисквания за ядрена безопасност и по този начин няма да знаем истинските причини, поради които три големи атомни електроцентрали аварираха и излязоха от строя - говоря за „Трий майл айлънд", „Чернобил" и „Фукушима". Президентът нека отговори защо бърза с този референдум, преди да е научил причините, поради които почти 1 процент от атомните електроцентрали аварираха. Да отговори защо бърза, защо кара хората да се произнесат неинформирани за естеството на риска, това е същественият въпрос. Защото спада подкрепата за АЕЦ „Белене". С времето хората все повече осъзнават какви са рисковете на ядрената енергетика и този спор, ако сега се реши в съотношение 55:45 срещу АЕЦ „Белене", следващата година в началото ще бъдат 65:35, заради това бърза", коментира Костов.
Тъмносините призоваха да не се водят тайни преговори между НЕК и Росатом за централата, защото такъв тип разговори винаги били коз за другата страна. "Преговорите са отговорност на министър-председателя и ресорния министър", посочи Костов. Той настоя "прожекторите да осветят какво се случва".