Данъкът върху доходите от лихви по депозити да остане 8 процента, решиха депутатите от парламентарната бюджетна комисия.
Законопроектът предвиждаше данъкът да се увеличи на 10 процента, но бе прието предложението на Реформаторския блок размерът на данъка да се запази на същите нива.
Ние сме против всички данъчни увеличения, заяви Мартин Димитров от Реформаторския блок. Няма нужда от покачване на данъците, когато ние търсим растеж и превръщане на спестяванията в инвестиции, каза Димитров. Той отбеляза, че увеличение на който и да е данък дава много лош сигнал, а в конкретния случай и потенциалните приходи в бюджета са минимални.
Не очаквахме данъкът да остане 8 процента, но за нас е много важно, че се прие разширяването на данъчната основа, коментира пред журналисти Людмила Петкова, директор Данъчна дирекция в Министерството на финансите. Тя поясни, че съгласно сега действащите разпоредби се е предоставяла възможност от налагането на данъка да се изключат някои влогове и депозити и банките са предложили на клиентите си точно такива продукти, които да не попадат в обхвата на определението.
Петкова посочи, че разликата в приходите за хазната между облагането с 8 процента и облагането с 10 процента на приходите от лихви по депозити е 17,5 млн. лв. и тази сума ще намери отражение в проектобюджета за 2015 г. По-притеснително е, че доходите от лихви на чуждестранни юридически лица се облагат с 10 процента данък и се създава дискриминация спрямо тях, каза Петкова. Тя добави, че не е коментирана възможността тяхната ставка да се намали на 8 процента, но по принцип те трябва да се уеднаквят.
Източник: БТА