България се изкачва в класацията Икономическа свобода 2007
България се изкачва в класацията Икономическа свобода 2007 / netinfo

България се изкачва с 9 места в класацията Икономическа свобода по света 2007, съобщи за БТА Институтът за пазарна икономика, позовавайки се на доклада Икономическа свобода по света 2007, изготвен от канадския институт "Фрейзър".

Хонконг отново оглавява международната класация по икономическа свобода, изпреварвайки Сингапур и Нова Зеландия. България заема 56-а позиция, което е с 9 места по-напред от миналогодишното 65 място. Същият резултат получават Полша, Гърция и Уругвай. Икономическата свобода по света 2007 използва 42 различни показателя, за да създаде единен индекс, който класира страните според степента на икономическа свобода. Преди България в класацията са Чили (11 място), Салвадор (18 място), Коста Рика (30 място), Ботсвана (38 място) и Монголия (44 място). Предпоставки за висока икономическата свобода са личният избор, доброволната размяна, свободната конкуренция и неприкосновеността на частната собственост.

"Индексът ясно посочва задължителните условия за свободна и просперираща нация. Липсата на гарантирани права на собственост и независима съдебна система накърняват сериозно индивидуалната свобода и не позволяват на гражданите и бизнеса да рискуват и печелят. Примерът, който трябва да следваме, е Естония - страната попада в топ 10 на страните с най-висок резултат по всички показатели, наред със Сингапур, САЩ, Великобритания, Нова Зеландия и още пет страни"- заявяви Светла Костадинова, изпълнителен директор на Института за пазарна икономика.

Тази година изданието класира 141 държави с официални данни за 2005 г. - последната година, за която такива са налични.Резултатите на България по основните показатели са: (от 1 до 10, където "10" означава най-висока степен на икономическа свобода)

"Размер на правителството: резултатът е 5,8 (за 2004 г. е бил 5,0); "Законодателни структури и защита на правата на собственост: резултатът е 5,7 (за 2004 г. - 4,6); "Достъп до сигурни пари: резултатът е 8,9 (за 2004 г. - 8,7); "Свобода на международната търговия: резултатът е 7,2 (за 2004 г. - 7,3). Това е единствения показател, по който резултатът на България намалява; "Регулиране на труда, кредита и бизнеса: резултатът е 6,7 (за 2004 г. - 6,2).

Изследванията показват, че страните с висока икономическа свобода имат висок БВП на човек, по-висок икономически растеж, повече чуждестранни инвестиции, ниска степен на корупция, по-голяма продължителност на живота и ниска детска смъртност.

Авторите заключават, че докато промените в икономическата свобода в една страна имат минимален ефект върху съседните страни, то промените в икономическата свобода на няколко страни едновременно оказват сериозно влияние върху съседките. Чрез либерализирането на търговията с други страни, икономически свободните икономики могат да окажат влияние върху икономическата свобода на по-малко свободните нации. Икономическата свобода по света измерва степента, в която политиката и институциите в една страна подкрепят икономическата свобода.